TVP Historia w gminie Przasnysz!

Tuż przed pierwszym sierpniowym weekendem do gminy Przasnysz przybyła ekipa telewizyjna kanału TVP Historia. Dziennikarze montowali tu program poświęcony tradycjom żniwnym i dożynkowym na Mazowszu. Opiekunem naukowym tej wizyty był dr hab. Radosław Lolo, dziekan Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

Ekipa telewizyjna podczas piątkowej sesji zdążyła odwiedzić dwie miejscowości naszej gminy: Bogate i Gostkowo. Tam spotkali się z przedstawicielami lokalnej społeczności, którzy wprowadzili reporterów w dawny klimat żniwny.

Specjalnie z tej okazji członkinie Klubu Seniora z Bogatego przygotowały potrawy, które podawano dawniej podczas żniw. Były to przede wszystkim dania bezmięsne: pierogi z kaszą, ziemniaki ze zsiadłym mlekiem, czy przecieraki okraszone smażonym boczkiem. Na potrzeby nagrywanego programu mieszkańcy zaprezentowali też dawne sposoby żęcia zboża, w tym pracę pomocą kosy i sierpa.

Już niedługo podczas programu widzowie obejrzą także występ pana Kazimierza Wendy, który odpowiadał na pytania związane z tradycją żniw, w tym m.in. takie, dlaczego podczas ścinania zboża zostawiano „przepiórkę” czy też „pępek” i w jakim celu przeciągano wokół niego gospodarza. Z kolei pani Urszula Burska, która wykonuje wieniec dożynkowy dla Marszałka Województwa Mazowieckiego na tegoroczne dożynki, opowie, kiedy należy zbierać zboża, kwiaty, zioła i nasiona używane do tej misternej pracy.

W Gostkowie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich opowiadały reporterom telewizyjnym o innych tradycjach żniwnych, choćby takich jak plecenie wieńców wypiek ciast drożdżowych i piwa na podpiwku, które przygotowywano podczas żniw.

Z niecierpliwością czekamy na emisję programu, która będzie z pewnością ciekawą lekcją historii.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments