Trzecia przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą wśród nich mieszkańcy powiatu przasnyskiego.

W niedzielę, 15 lipca 2018 roku, o godzinie 13:00 w Ostrołęce słowa roty przysięgi wojskowej wypowie ok. 200 żołnierzy Północnego Mazowsza. Będzie to już trzecie zaprzysiężenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w 5. Mazowieckiej Brygadzie. Od tego czasu w szeregach terytorialsów będzie 22 przasnyszanek i przasnyszan.

Na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrołęce, Terytorialsi Mazowieckiej Brygady wypowiedzą słowa roty przysięgi. Uroczystość będzie zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 30 czerwca. W ciągu szesnastu dni spędzonych na poligonie, kandydaci poznają podstawy wyszkolenia żołnierza lekkiej piechoty.

Na poligonie w Bemowie Piskim, Terytorialsi uczą się topografii, udzielania pierwszej pomocy i poznają zasady zachowania na polu walki. Priorytetem jest jednak szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Końcowym etapem szkolenia jest tzw. „Pętla taktyczna” czyli egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę i umiejętności.

Składającym przysięgę towarzyszyć będą najbliżsi, żony, mężowie, sympatie oraz ich koledzy, którzy od 08 lipca 2018 roku równolegle realizują 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, przeznaczone dla żołnierzy rezerwy. W szkoleniu uczestniczy obecnie 5 mieszkańców naszego powiatu.

Po przysiędze żołnierze pochodzący z powiatu ostrołęckiego, wyszkowskiego, pułtuskiego i makowskiego zasilą szeregi batalionu w Komorowie. Mieszkańcy powiatów podlegających pod WKU Siedlce i Mińsk Mazowiecki służbę będą odbywać w siedleckim batalionie natomiast batalion dyslokowany w Ciechanowie uzupełnią Terytorialsi z powiatów podlegających pod WKU Ciechanów oraz Warszawa Praga i Warszawa Śródmieście.

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, dyslokowane w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach i w Zegrzu (w trakcie formowania). Dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Brygada ta, przeznaczona jest do ochrony niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium oraz zapewnienia jego bezpieczeństwa, a także do realizacji zadań wsparcia zarządzania kryzysowego w stałym rejonie odpowiedzialności.

Obecnie 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już prawie 1000 żołnierzy.

Małgorzata Jabłońska

Infoprzasnysz

Skomentuj artykuł

avatar