TRENING: Rozgrzewka i schładzanie

Rozgrzewka i schładzanie – przyg. Bartosz Zieliński

Dużo osób, szczególnie tych, co zaczynają przygodę ze sportami, myśli pewnym błędnym stereotypem. Albo w ogólnie nie przeprowadzają rozgrzewki, albo rozgrzewają się tyko powierzchownie myśląc, że niepotrzebnie stracą siły, które mogliby przecież wykorzystać później.

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do treningu zdać sobie sprawę z tego, jak bezcenne dla osiągnięcia sukcesów we wszystkich dyscyplinach sportu jest przeprowadzenie rozgrzewki przed treningiem i schładzanie organizmu po treningu.
Rozgrzewka: zwiększa ona dopływ krwi do stawów i pomaga zwiększyć płynność ruchów, co chroni nas przed kontuzjami. Dodatkowo podnosi temperaturę krwi, co również chroni przed nadciągnięciami mięśni. Gdy krew pompowana jest do mięśni, mogą one kurczyć się z większą siłą i sprawnością, co sprzyja do szybszych przyrostów, dodatkowo rozgrzewka pozwala na to, by mięśnie pracowały w pełnym zakresie ich ruchu. Jest to niezbędne dla ich pełnego rozwoju. Ponad to skraca się nam czas reakcji na różnego rodzaju bodźce. Schładzanie: jest ono ważne, ponieważ pozwalając na normalizację temperatury organizmu przed powrotem do codziennych zajęć, uzyskuję się pełniejszą regenerację i odnowę biologiczną. Średnio
intensywne ćwiczenia po wyczerpującym treningu siłową dają sercu i układowi krążenia czas na stopniowe zwalnianie tempa pracy, a procesom metabolicznym czas na powrót do ich normalnego przebiegu. Ponad to ruchy rozciągające, po ciężkim treningu wydłużają te mięśnie, które poddawane były gwałtownym skurczom podczas ćwiczeń, zapobiegając bólom mięśniowym i poprawiając giętkość.

Co jeszcze można dodać, na pewno to, że podczas zwiększonego wysiłku, mięsnie potrzebują większej ilości tlenu oraz składników odżywczych. Wszystko to dostarczane jest za pomocą krwi. Dlatego też przeprowadzając rozgrzewkę dostarczamy tlen, a składniki odżywcze pozyskiwane są z organizmu bądź suplementacji.

Jak prawidłowo się rozgrzać? To pytanie dręczy nie jednego sportowca- amatora. Na początku trzeba podnieś tępo pracy serca, czyli po prostu przetruchtać się. To jak długo musi trwać trucht zależy od wydolności naszego organizmu i przygotowania fizycznego. Absolutne minimum to 5minut. Następnie przechodzimy do rozgrzania stawów. Obojętnie jaki sport wykonujemy to i tak, każdy staw musi być rozgrzany. Rozgrzewkę przeprowadzamy w kolejności: głowa, barki, ramiona, przedramiona, nadgarstki, palce, tułów, biodra, pachwiny, kolana, stawy skokowe. Po rozgrzewce przechodzimy do rozciągania, które wykonujemy w kolejności odwrotnej do rozgrzewania, czyli od dołu do góry. Na końcu należy uspokoić oddech, wolnym truchtem, a nawet marszem.


Marcin Białecki
www.myMMA.pl



Sprawdź również

Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.