Treblinka: hołd dla ofiar II wojny światowej

Upamiętnienie 74. rocznicy napaści Niemiec na Polskę oraz likwidacji getta żydowskiego w Siedlcach to cel uroczystości patriotyczno – religijnych w Treblince. W obchodach weźmie udział wojewoda Jacek Kozłowski, z którego inicjatywy na terenie treblińskiego Muzeum Walki i Męczeństwa organizowane są od kilku lat spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej „Jesteśmy razem”.

Uroczystości rozpoczną się od spotkania przy żwirowni, skąd do pomnika w miejscu straceń karnego obozu pracy ruszy droga krzyżowa. Po mszy koncelebrowanej przez biskupa Antoniego Dydycza pod monumentem złożone zostaną wieńce oraz zapalone znicze.

Treblinka II – obóz zagłady w północno-wschodniej części Generalnego Gubernatorstwa. Został założony latem 1942 roku w ramach akcji Reinhard – nazistowskiego planu zagłady Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa. Zginęły w nim setki tysięcy Żydów z Warszawy i okolic, z regionu radomskiego i lubelskiego, z okolic Białegostoku, a także ze Słowacji, Grecji i Macedonii. Liczbę ofiar szacuje się na blisko 900 tys. W marcu 1943 roku naziści rozpoczęli kampanię niszczenia wszystkich dowodów zbrodniczej działalności. Treblinkę zamknięto, większość zabudowy obozowej zniszczono. Ziemia została zaorana i zasiana.


Mazowiecki Urząd Wojewódzki


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments