Towarzystwo Przyjaciół Chorzel. Światełko dla bohaterów.

Już niedługo obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwycięskiej batalii z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Szczególnie przygotowują się do tego okresu członkowie Towarzystwa Przyjaciół Chorzel, od lat opiekujący się mogiłą żołnierzy z 1920 roku. Uroczystości zapowiadają się okazale, a wsparcie na ten cel udało się pozyskać m.in. z Fundacji Orlen.

 

W maju tego roku TPCh wespół z parafią pw. św. Mikołaja w Chorzelach złożyło projekt do Fundacji w ramach programu „Czuwamy! Pamiętamy!”. Po dwóch miesiącach nastąpił pozytywny efekt – na pomysły związane z uczczeniem walk o Chorzele przyznano ponad 6 tysięcy złotych. Dzięki tym środkom od tego roku na mogile żołnierskiej Brygady Syberyjskiej pojawi się specjalna świetlna instalacja.

– Dekadę temu, kiedy kończyliśmy odnowę kwatery, zamarzyliśmy sobie, by na mogile żołnierskiej umieścić swoiste świetlne „znicze”. Chodziło o upamiętnienie poległych, których poznaliśmy z imienia i nazwiska – ale nie tradycyjną metodą. Wtedy jednak nie mieliśmy na to środków – mówi Michał Wiśnicki, prezes TPCh. – Teraz, po dziesięciu latach ten plan się ziści.

Co roku w rocznicę śmierci Sybiraków TPCh organizuje rocznicowy apel. Przez kilka lat mieszkańcy przynosili z tej okazji znicze. Ale miało to także swoje minusy.

– Niestety znicze są bardzo nieekologiczne. Po kilku godzinach świecenia pozostaje nam tylko zniszczone szkło lub plastik. Za który potem płacimy wszyscy – wyjaśnia Michał Wiśnicki. – Dlatego postanowiliśmy zbudować instalację świetlną, która te znicze zastąpi. Pamięć o poległych nie musi przecież wiązać się z generowaniem odpadów.

Łącznie na mogile pojawią się 33 oprawy małe – tyle, ile jest znanych obecnie żołnierzy poległych w Chorzelach w 1920 roku. Dodatkowo zamocowany zostanie też jeden silny reflektor oświetlający pomnik – to będzie symbol ofiar bezimiennych złożonych tu do grobu.

Już niebawem w Chorzelach rozpoczną się obchody 100. rocznicy walk o miasto. 23 sierpnia 1920 roku doszło tu do krwawej bitwy z bolszewikami. Z tej okazji TPCh organizuje Ogólnopolskie Dni Brygady Syberyjskiej – uroczystości potrwają od 21 do 23 sierpnia. Kulminacja nastąpi ostatniego dnia, kiedy zostanie odsłonięty Dzwon Pamięci.

Patronat narodowy nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat honorowy z kolei – minister obrony Mariusz Błaszczak.


 

Źródło TPCh
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ananasz
Ananasz
5 miesięcy temu

Gdzie informacja o przekazaniu pod użytkowanie od firmy Arval aut dla naszego szpitala???

Witek
Witek
5 miesięcy temu
odpowiada  Ananasz

Ale to chyba nie o tym artykuł. A inicjatywa super.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
odpowiada  Ananasz

Idź do rodzinnej gazetki Starosty i tam pytaj. Na pewno Ci odpowie.