„To historyczny moment”. W Polsce ruszyły szczepienia przeciw COVID-19!

Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska i dyrektor tego szpitala prof. Waldemar Wierzba byli jednymi z pierwszych osób w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19. Proces szczepień rozpoczął się właśnie nie tylko w całym kraju, także w większości państw UE.

 

– To historyczny moment – powiedziała tuż przed przyjęciem szczepionki Naczelna Pielęgniarka MSWiA Alicja Jakubowska. Pierwsze szczepionki podano w szpitalu MSWiA w Warszawie w poświąteczną niedzielę 27 grudnia 2020 roku o godz. 8:30. Zaraz po Alicji Jakubowskiej zaszczepiono zarządzającego placówką prof. Waldemara Wierzbę i dyrektora medycznego dr Artura Zaczyńskiego. Symboliczne szczepienie odbyło się przed kamerami. Było jednym z wielu, jakie 27 grudnia przeprowadza się  w szpitalach w całym kraju.

Bezpieczna szansa na powrót do normalności

– Jeśli chcemy wrócić do normalności, wygrać z chorobą, nie ma innej możliwości – trzeba się zaszczepić – powiedziała Alicja Jakubowska. – Nie bolało – przekonywała tuż po przyjęciu szczepionki.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób, najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie 0 szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.


 

Źródło gov.pl
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
30 dni temu

Wbrew zapewnieniom premiera, żadnego powrotu do normalności raczej nie należy się spodziewać. Prezes firmy BioNtech (tej, co robiła szczepionkę z Pfizerem), stwierdził właśnie, że COVID-19 zostanie z nami na dekadę (10 lat). Cytat: „koronawirus ciągle mutuje i nawet zaszczepienie znacznej części populacji może nie być tu rozwiązaniem”.

Bartek
Bartek
30 dni temu
odpowiada  Magda

Covid jest z nami od 1876 roku bodajże. Po co się spinają. Panika w tym roku i eksperymenty

Bartek
Bartek
30 dni temu
odpowiada  Magda

Błąd druku 1976

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
30 dni temu
odpowiada  Bartek

A mogę nieśmiało spytać o źródło tej wiedzy?

Szczepan
Szczepan
29 dni temu

Internet! 🙂

Irena
Irena
28 dni temu
  1. najpierw wywołanie powszechnego strachu,
  2. potem uprzykszenie ludziom życia bezsensownymi ograniczeniami, bankructwami
  3. następnie „światełko w tunelu” pod potacią wybawienia od nieszczęść jakimi ma niby byc szczepionka
  4. i cyk, mamy zniewolony naród, poddany eksperymentowi medycznemu, z wstrzykniętym niewiadomo czym