Szpital w Przasnyszu uruchamia oddziały zakaźne. Powstaną 34 łóżka covidowe i 3 respiratorowe.

Od 2 listopada decyzją Wojewody Mazowieckiego przasnyski szpital musi uruchomić 34 łóżka covidowe z możliwością tlenoterapii oraz 3 stanowiska respiratorowe. W oddział zakaźny przekształcony zostanie oddział wewnętrzny, a około 40 pacjentów interny zostanie przekazanych do placówek w Mławie oraz Makowie Mazowieckim. W oddział zakaźny przekształcony zostanie również oddział psychiatryczny, gdzie powstanie 26 miejsc dla pacjentów z COVID-19.

 

Trwają przygotowania Powiatowego Szpitala im. dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu do uruchomienia oddziałów zakaźnych, co decyzją Wojewody Mazowieckiego musi nastąpić do 2 listopada. Oznacza to, że czeka nas nie tylko przekazanie kilkudziesięciu pacjentów do innych placówek, ale i wstrzymanie przyjęć na dwa oddziały – wewnętrzny i psychiatryczny. Co więcej, uruchomienie łóżek dedykowanych leczeniu COVID-19 wstrzymuje także planowe zabiegi.

– Uważam tę decyzję za słuszną, ponieważ w powiecie przasnyskim codziennie przybywa nam kilkanaście zakażonych. U części z nich rozwija się choroba i wymagają opieki medycznej, a często brakuje dla nich miejsc w obecnie istniejących placówkach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych. Jedynym problemem jest ewentualność zakażeń wśród personelu medycznego, ale zrobimy wszystko, aby to nie nastąpiło. Nie ma natomiast obaw o zakażenia pośród pacjentów szpitala, ponieważ mamy wytyczone tzw. „drogi czerwone”, zapewniające izolację i niekolidujące z innymi szlakami w szpitalu – uspokaja dyrektor SPZZOZ w Przasnyszu Grzegorz Magnuszewski.

Dobra wiadomość jest taka, że poradnie szpitalne (oprócz diabetologicznej) funkcjonują normalnie. W pełni funkcjonuje także położnictwo, oddział pediatryczny i okulistyka. Odwołane zostaną jednak planowe zabiegi operacyjne na oddziale chirurgicznym.  Taka decyzja zapadła względu na fakt, że pacjenci po operacjach zajmują stanowiska respiratowe na OIOM, innym powodem są konieczne przesunięcia kadrowe. O zabiegi operacyjne nie muszą się natomiast martwić pacjenci w ostrych przypadkach i stanach zagrożenia życia.

W tej chwili trudno powiedzieć, jak długo potrwają zmiany, ale będzie to w dużej mierze zależało od sytuacji epidemicznej w naszym powiecie. Dyrektor szpitala zapewnia jednak, że będzie czynił starania, aby planowe zabiegi przywrócić w możliwe szybkim terminie, a o zmianach będzie informował na bieżąco.

 

M. Jabłońska


 

guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xcx
xcx
28 dni temu

Smutna wiadomość co do Oddziału Wewnętrznego 🙂

Ada
Ada
28 dni temu

Szpital dla chorych.Uszczuplić pomieszczeń administracji.

xcx
xcx
odpowiada  Ada
28 dni temu

Też tak myślę ,Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie powinno wrócić do budynku Starostwa /było przeniesione na czas remontu/. Oddzielne wejście, idealne pomieszczenia na Oddział Zakażny.

Ja znajoma
Ja znajoma
odpowiada  xcx
27 dni temu

Już dawno wróciło nie pisz jak nie wiesz

Agata
Agata
28 dni temu

Brawo dla całego personelu medycznego,że mimo wszystkiego sa z pacjentami 🙂 Szacunek wielki 🙂 uprzedzając hejty jestem na oddziale urologii plus chirurgia,..niesamowita obsługa całego personelu.Miła obsługa,uśmiechy spod masek spoconych pracowników i zawsze pomocna dłoń,,,,,Jestem Z ciechanowa ale Szpital Z przaśni zawsze będę miło wspominać 🙂

dawid
dawid
odpowiada  Agata
28 dni temu

Podpinam sie pod temat,dziękuję za miłą obsługę,zwłaszcza wysokiej pielęgniarce ,imie/mariola/?nie wiem i salowej wysokiej bluza w kotki,dzięki takim ludziom pobyt w szpitalu staje się miły mimo choroby,Wasz uśmiech z rana i dowcipy przy porannej toalecie,to było coś,tak nie wiele a tak wiele 😉 tak trzymac,to wiel dla chorych 🙂

Janek
Janek
odpowiada  Agata
27 dni temu

Prawdziwi bohaterowie !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
28 dni temu

Całe szczęście że nasz ex minister Mateusz zadbał o zapas respiratorów. Jesteśmy bezpieczni.

przasnyszanin
przasnyszanin
odpowiada  Marek (prawdziwy)
27 dni temu

tu też musisz KO dorzucić swoje 5 groszy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
odpowiada  przasnyszanin
27 dni temu

O czym Ty breszIsz ? Mateuszek kupił respiratory od handlarza bronią. Kasa przelana, a respiratorów nie ma…

I....
I....
odpowiada  Marek (prawdziwy)
26 dni temu

A oddział na czwartym piętrze czeka.A po postępach choroby widać że się do czeka.

ddd
ddd
27 dni temu

Kochani zróbmy wszystko aby liczba zakażonych u nas zaczęła spadać i by było jak na wiosnę, bo przecież wiemy że dużo zależy od nas samych

Ewa
Ewa
27 dni temu

A może połączyć oddziały rehabilitacji (jak było dawniej) w oddzielnym budynku umieścić chorych na covid i pozostawić tak potrzebny oddział wewnętrzny