Szkoły podstawowe z gminy Krzynowłoga Mała oddały cześć poległym.

Tuż przed 1 listopada szkoły podstawowe z gminy Krzynowłoga Mała w szczególny sposób obchodziły zbliżające się święto Wszystkich Świętych. Uczniowie upamiętnili zwłaszcza bohaterów wojennych, a także osoby, które zostały zamordowane w okresie II wojny światowej. Zarazem jednak była to okazja do nieco innego przybliżenia dzieciom trudnej tematyki przemijania.

30 października przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej udali się do Pomnika Pomordowanych znajdującego się tuż za miejscowością gminną. Tu jedna z nauczycielek przypomniała historię 40 mieszkańców rozstrzelanych podczas II wojny światowej, po czym odmówiono modlitwę za pomordowanych i postawiono im pamiątkowe znicze. Przy tej okazji pani dyrektor Małgorzata Budna podziękowała Agnieszce Urbańskiej i jej wychowankom za wieloletnią opiekę nad pomnikiem.

Z kolei dzień później reprezentanci Szkoły Podstawowej w Romanach-Seborach z nauczycielem Rafałem Czaplickim odwiedzili cmentarz parafialny w Skierkowiźnie. Tradycją tej placówki jest opieka nad znajdującym się tu Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczennice uporządkowały grób nieznanego żołnierza, złożyły kwiaty i zapaliły znicze, a także pomodliły się w intencji zmarłych żołnierzy i swoich bliskich.

Ale ten okres nie musi kojarzyć się tylko ze smutkiem. Tuż przed 1 listopada dzieci z Krzynowłogi Małej mogły wziąć udział w nietypowym apelu poświęconym katolickim świętym. Dzięki temu wszyscy mogli na chwilę przenieść się do nieba i spotkać wielu znanych świętych. Apel przygotowany przez Agnieszkę Urbańską był okazją do wspólnej zabawy, ale także bliższego poznania wybranych świętych. Każde bowiem dziecko poza przygotowaniem stroju, rekwizytu, miało możliwość przybliżenia postaci prezentowanego przez siebie świętego.

Źródło UG Krzynowłoga Mała
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments