Święto miodu na Kurpiach

Po raz 36. w Myszyńcu (pow. ostrołęcki) w ostatni weekend sierpnia odbyła się impreza plenerowa – Miodobranie Kurpiowskie. Polana w Zawodziu wypełniła się tysiącami gości pragnącymi poznać tradycje, obyczaje i muzykę kurpiowską oraz posmakować regionalnych specjałów.

Główną część obchodów XXXVI Miodobrania Kurpiowskiego zainaugurowała msza św. celebrowana przez arcybiskupa Gerharda Müllera, po której barwny korowód przemaszerował na polanę w Zawodziu k. Myszyńca.

Podczas uroczystości Jurysdykcja Bartna przyznała „jako wyraz zielgiegi wyroźnienia i uznania zasług dla promocji Gniny Mysianiec jek tez i za akuratne przejscie wselkiech prob sposobnosci, odwagi i mocy” członkowi zarządu województwa mazowieckiego Wiesławowi Raboszukowi tytuł „Kurpś Krzok”. Członek zarządu przed uzyskaniem wyróżnienia musiał wykazać się, m.in. znajomością gwary kurpiowskiej oraz umiejętnością strzelania.

Podczas dwudniowej imprezy odbywającej się w myszynieckim amfiteatrze Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej i na polanie w Zawodziu koło Myszyńca prezentowały się regionalne zespoły folklorystyczne, kapele kurpiowskie, kabarety oraz inne zespoły muzyczne. Jedną z atrakcji było przedstawienie pt. „W Mysenieckiej Puscu Kurpsie Śwedow Bzili” w reżyserii Sławomira Konarzewskiego, na temat najazdu Szwedów na Puszczę Kurpiowską w 305. rocznicę bitwy.Mazovia


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments