Święcenie pól w Mchowie

W tym prastarym obrzędzie wierni wyrażają swoją wdzięczną pamięć o dobrodziejstwach otrzymanych od Boga. Zwykle  sprawuje się go w okresie najbujniejszego wzrostu roślin i zbóż na przełomie maja i czerwca.

Przed laty kapłan w asyście mieszkańców całej wsi szedł na pola pomiędzy łany zbóż. Obecnie owa klasyczna forma nie istnieje. Proces ma charakter symboliczny, choć pozostały umajone, przystrojone kwiatami cztery stacja zwane ołtarzami. Odległość między ołtarzami często pokonuje się samochodami. Jednak w tym roku w Mchowie wrócono do tradycji. Do tego celu wykorzystano 2 wolanty. Błogosławieństwo pól zwieńczyła uroczysta Msza Święta odprawiona przez ks. Piotra Radwańskiego w świetlicy wiejskiej. Wśród zaproszonych gości była Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, Kierownik GOPS –Elżbieta Urban. Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem przygotowanym przez gospodynie oraz zabawą.


Szkoła Podstawowa w MchowieSprawdź również

Poszukiwany zaginiony Łukasz Brzozowski

Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej w Ciechanowie prowadzi czynności poszukiwawcze za zaginionym: Łukasz Brzozowski s. Teresy …

error: ZAKAZ KOPIOWANIA!!!!