Susza i kwietniowe przymrozki. Gminy czekają na wytyczne wojewody.

Rolnicy zastanawiają się kiedy nastąpi szacowanie szkód spowodowanych przez przymrozki i tegoroczną suszę, kiedy na polach pojawią się komisje oraz kiedy będzie można składać wnioski. Tymczasem jeszcze nie wszyscy otrzymali pomoc za ubiegłoroczne ubytki w plonach, a szacowanie strat suszowych w 2020 r. to pieśń przyszłości. Gmina Chorzele wydała w tej sprawie komunikat:

 

„Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach informuje, że w związku z panującą epidemią koronawirusa, w porozumieniu ze służbami wojewody mazowieckiego intensywnie przygotowuje wymagane procedury składania wniosków przez rolników z terenu Gminy Chorzele, którzy ponieśli szkody w związku z przymrozkami oraz suszą. W trakcie finalizacji jest przygotowanie przez tutejszy Urząd procedury szacowania szkód w uprawach rolnych – spowodowanych niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym, jakim były na terenie Gminy Chorzele przymrozki w dniach 18-21 kwietnia 2020 roku. Jednocześnie, Urząd oczekuje na wytyczne wojewody mazowieckiego, co do sposobu realizacji procedur dotyczących szacowania szkód wynikających z suszy. O wdrożeniu i zasadach obu procedur będziemy informowali niezwłocznie” – czytamy w komunikacie.

Tymczasem tuż przed zaplanowanymi na maj wyborami prezydenckimi ARiMR rozpoczął wypłacanie zaległych wypłat pomocy suszowej za straty poniesione w 2019 roku. Jak informuje ARiMR, środki na ten cel pochodzą z zaplanowanej rezerwy budżetowej i mają trafić do 91 tys. rolników, nie są jednak wystarczające na wypłatę pomocy wszystkim producentom rolnym, którzy złożyli wnioski. Jak tłumaczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wstrzymanie części wypłat dla poszkodowanych rolników jest spowodowane koniecznością przeznaczenia pieniędzy na walkę z koronawirusem.

 

Samorząd rolniczy wyraził zaniepokojony zastojem, jaki ma miejsce przy realizacji pomocy suszowej za 2019 rok, zwłaszcza w kontekście zapowiadającej się kolejnej suszy w roku bieżącym. Wiosna niesie ze sobą cyklicznie, wysokie wydatki na produkcję rolniczą, a brak zaplanowanych wcześniej wpływów jest powodem utraty płynności finansowej w wielu gospodarstwach. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 22 kwietnia 2020 r. zwrócił się do Prezydenta RP  o pilną interwencję w tej sprawie.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
andrzej
andrzej
3 lat temu

Nie bardzo wiem co ma wojewoda do przymrozków i strat poniesionych z tego tytułu. Z mojej wiedzy wynika że zgodnie z prawem rolnik ma „OBOWIĄZEK” ubezpieczyć przynajmniej 50 % upraw na gruntach ornych .Firmy Ubezpieczeniowe w pakietach zimowych ubezpieczają od : skutków złego przezimowania (pleśń ,wymarznięcie) przymrozków wiosennych ,deszczu nawalnego, gradu ,huraganu. Przymrozki wiosenne to te które wystąpią po 15 Kwietnia.Wynika więc że uprawy zmrożone po 15 -04 spełniają warunek „przymrozku wiosennego ” Wystarczy więc tylko wystąpić do ubezpieczyciela o wyszacowanie szkody i jej likwidację. Dodam tylko że Budżet dopłaca do takiego ubezpieczenia 65% składki a rolnik płaci 35%.Co do… Czytaj więcej »