SUKCESY MŁODYCH BIOLOGÓW z KEN

Liceum Ogólnokształcące im. KEN od lat szczyci się dobrymi wynikami edukacyjnymi z biologii. W ostatnich dniach potwierdziły do znakomite osiągnięcia naszych uczniów. Paulina Łazicka z klasy III c awansowała do finału centralnego szczebla olimpiady biologicznej, natomiast jej kolega z tej samej klasy, Damian Benbenkowski – do finału okręgowego olimpiady ekologicznej.

Wynik Pauliny oznacza, że znajdzie się ona w gronie 90 finalistów z największych liceów w kraju. Dlatego jej osiągnięcie to nie lada wyczyn. Zwłaszcza jeśli wiadomo, że do pierwszego szczebla tej olimpiady przystępuje kilka tysięcy uczestników. –Obecność reprezentantki z Przasnysza w tak wąskim finale to ogromny sukces szkoły i samej uczennicy –zapewnia Zbigniew Sztuc, biolog z przasnyskiego LO i opiekun Pauliny.   –Ale myślę, że trzeba rozpatrywać to także w kategorii sukcesu regionalnego. Z naszego liceum do tego szczebla zmagań biologicznych chyba nikt nigdy nie dotarł. Ja przynajmniej sobie tego nie przypominam.

Z sukcesu uczniów zadowolony jest także dyrektor Liceum Radosław Waleszczak. –Odnotowywaliśmy wcześniej sukcesy na olimpiadach historycznych, językowych czy wiedzy o prawie. Paulina przetarła nam szlaki w dziedzinie nauk przyrodniczych –mówił dyrektor już po ogłoszeniu wyników z regionalnego szczebla tych zmagań edukacyjnych. –Dla mnie osobiście to duże przeżycie. Sam jako licealista dotarłem do finału olimpiady historycznej. I do tej pory pamiętam te emocje, które towarzyszyły temu wydarzeniu.

Olimpiada biologiczna jest jedną z najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych w naszym kraju. Startuje tu bowiem wiele osób, które chcą jeszcze przed maturą zapewnić sobie indeks uczelni medycznych. A tytuł laureata to właśnie umożliwia. Dla Pauliny Łazickiej będzie więc to walka o swoją przyszłość zawodową. Jeśli zostanie laureatką, otworzą się przed nią drzwi wszystkich uczelni medycznych w kraju.

Także Damian Benbenkowski ma szansę na znaczne ułatwienia w trakcie rekrutacji na studia. Warunek jest tylko taki, że musi się dostać do finału olimpiady ekologicznej. Powalczy o to w olimpiadzie okręgowej w Płocku. Równolegle Damian startował w olimpiadzie biologicznej. Do awansu do finału razem z Pauliną zabrakło mu tylko dwóch punktów.

Oboje uczniów przasnyskiego LO im. KEN przystąpi do olimpijskich zmagań pod koniec kwietnia, zaledwie kilkanaście dni przed maturą. Jeśli odniosą sukces, dla nich egzamin maturalny stanie się tylko formalnością.

Ale akurat z tego powodu ich opiekunowie wcale nie będą się martwić.

Michał Wiśnicki

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments