Strefa Gospodarcza w Sierakowie już gazyfikowana

Strefa Gospodarcza w Sierakowie jest aktualnie gazyfikowana. Plany przasnyskiego starostwa i realizowana od dłuższego czasu oraz wynegocjowana i zapoczątkowana przez starostę przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego strategiczna dla powiatu i wszystkich jego miast i gmin inwestycja gazyfikacji postępuje. Najpierw gazociągiem połączono strefy gospodarcze w Przasnyszu i Chorzelach. W miastach i gminach za gazyfikację odpowiadają burmistrzowie i wójtowie. Miasto Przasnysz oraz Miasto i Gmina Chorzele posiadają opracowane przez Polską Spółką Gazowniczą projekty rozprowadzenia gazociągów głównych na ich terenie. W Chorzelach gazociąg już został rozprowadzony w mieście. Następnie zostanie wykonany gazociąg Przasnysz – Lekowo, gdzie sieć zostanie wpięta. W roku 2018 Przasnysz i Chorzele powinny otrzymać już gaz. W następnych latach gazociągi pójdą do pozostałych gmin, jeśli wójtowie zaangażują się w proces szczegółowego planowania.

   

Strategiczna inwestycja

Gazyfikacja to jedna z najważniejszych strategicznie dla naszego powiatu inwestycji. Gaz jest jednym z najważniejszych mediów warunkujących rozwój gospodarczy, o które pytają i których wymagają obok dróg, niezbędnych mocy energii, czy dostępu do linii kolejowej potencjalni inwestorzy w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej. Decydujące znaczenie miała tu konsekwencja starosty przasnyskiego Zenon Szczepankowskiego w realizacji wizji rozwoju gospodarczego powiatu i poprawy jakości życia mieszkańców.

Dzięki strefom gospodarczym jest rozwój

Możliwa była dzięki utworzeniu stref gospodarczych w Sierakowie i Chorzelach, które również są już spięte nitką gazociągu posadowioną w drodze powiatowej Przasnysz – Brzeski Kołaki – Chorzele, czyli tzw. „trasie różowych słupów”. Powstały na nich również stacje redukcyjne. Ich zadaniem będzie zmniejszenie ciśnienia gazu, który będzie wprowadzony do miast Przasnysz i Chorzele. Następnie zostanie wykonany gazociąg Przasnysz – Lekowo, gdzie sieć zostanie wpięta.

Starosta Zenon Szczepankowski komentuje:

Przedsiębiorczość, na dłuższą metę nie będzie mogła rozwijać się bez gazu, ze względu na wzrastające drastycznie środowiskowe jak i na wiele procesów technologicznych, dla których gaz ziemny jest niezbędny. Przasnysz jest jednym z nielicznych miast, gdzie nie ma gazu. Gaz jest naszym mieszkańcom i przedsiębiorcom potrzebny, podobnie jak prąd, czy woda. Mieszkańcy Przasnysza, Chorzel, a następnie wszystkich gmin powiatu bardzo skorzystają na tej inwestycji. W końcu nasi mieszkańcy również będą mogli korzystać z gazu ziemnego (mogli nie znaczy, musieli – będą mieli wybór między alternatywnymi źródłami energii). Dla ogrzewania domów i kuchni to najtańsze i najwygodniejsze źródło.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments