Stowarzyszenie Generałów budujących obecną Policję przypomina funkcjonariuszom o konstytucyjnych prawach Obywatela.

Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej obserwuje szereg przykładów nieprofesjonalnego działania funkcjonariuszy, złego dowodzenia, nadużywania siły, naginania prawa. Choć Stowarzyszenie zauważa szereg pozytywnych działań, wskazuje także, że zdarzają się przypadki nadużywania władzy, środków przymusu bezpośredniego, widoczne są braki w poziomie zarządzania, wyszkolenia, nadgorliwość i  zbędna represja. Dlatego zarząd organizacji wystąpił z ważnym apelem: „Jeśli nie wiesz, jak należy się, w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie”.

 

Apel Zarządu Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej:

Obecnie w naszym kraju przeżywamy trudny czas pandemii koronoawirusa oraz ostrego sporu politycznego. Dla wszystkich  Obywateli jest to okres wyrzeczeń i wielu ograniczeń. COVID – 19 atakuje nie tylko nasze zdrowie. Wiele osób martwi się o swoją przyszłość zawodową w związku z nieuchronnym kryzysem gospodarczym. Z trudem przychodzi dostosowanie się do wprowadzonych ograniczeń i ingerencji ze strony Państwa, które naruszają nasze prawa i wolności obywatelskie – kwarantanna, obowiązek noszenia maseczek, niemożność gromadzenia się w miejscach publicznych. Obserwujemy wiele przykładów zachowań obywateli, które wskazują na ignorowanie lub ostentacyjne nieprzestrzeganie tych zasad. Na tym tle widać szereg pozytywnych działań funkcjonariuszy policji, która musi realizować zadania kontrolne i egzekwować przewidziane prawem zachowania. Niestety zdarzają się też przypadki nadużywania władzy, środków przymusu bezpośredniego, widoczne są braki w poziomie zarządzania, wyszkolenia, nadgorliwość i  zbędna represja.

Dlatego jako członkowie Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej – policjanci, którzy w naszej formacji przesłużyli wiele lat i dostąpili zaszczytu otrzymania nominacji generalskich z rąk kolejnych Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariusze, którzy budowali współczesną Policję, postanowiliśmy zabrać głos i przedstawić nasze stanowisko:

– Stając na straży obowiązującego porządku prawnego, policjanci wszystkich szczebli powinni pamiętać o konstytucyjnych prawach każdego Obywatela;

– Z rosnącym niepokojem obserwujemy szereg przykładów nieprofesjonalnego działania funkcjonariuszy, złego dowodzenia, nadużywania siły, naginania prawa co skutkuje obniżeniem z trudem budowanego po 1990 roku zaufania społeczeństwa do Policji;

– Mamy pełną świadomość, że policjanci mają obowiązek reagowania w przypadku złamania prawa lub nieprzestrzegania obowiązujących obostrzeń wynikających z zasad reżimu sanitarnego. Apelujemy jednak, żeby w tych trudnych momentach zachować roztropność i  zdrowy rozsądek, działać racjonalnie i proporcjonalnie do  zagrożenia. Należy stopniować środki represyjne przewidziane w prawie o wykroczeniach. Warto więc w pierwszej kolejności korzystać ze środków oddziaływania wychowawczego, takich jak: pouczenie, zwrócenie uwagi czy ostrzeżenie. Środki przymusu, mandaty, wnioski o wysokie kary administracyjne kierowane do służb sanitarnych, powinny być ostatecznością;

– Doskonale wiemy, jak w obecnym okresie, ważna jest rola bezpośrednich przełożonych policjantów. Fundamentalne w sprawnym kierowaniu i dowodzeniu podległymi funkcjonariuszami jest precyzyjne i jasne stawianie zadań policjantom udającym się  do służby.  Nie bądźcie nadgorliwi w zlecaniu i egzekwowaniu represyjności działań podwładnych.

Stanowisko wynika z naszych historycznych doświadczeń i podyktowane jest troską o dobrą opinię, o szacunek i prestiż Polskiej Policji. Jak pisał Antoni Słonimski „Jeśli nie wiesz, jak należy się, w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie” – apeluje Zarząd SGPRP.

Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej zostało zarejestrowane 8 września 2004 roku jako dobrowolne zrzeszenie generałów, nadinspektorów, generalnych inspektorów Policji pozostających w stanie spoczynku lub pełniących czynną służbę. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz:

  •     integracji środowiska policyjnego,
  •     poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego,
  •     upowszechniania patriotycznych tradycji historii polskich służb policyjnych,
  •     ochrony czci, godności i honoru policjanta,
  •     budowy międzypokoleniowych więzi pomiędzy weteranami policyjnej służby a młodymi policjantami.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konfitura
Konfitura
3 lat temu

Stowarzyszenie jenerałow z pod czerwonego sztandara???

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Konfitura

Spier***aj pisiowy pomiocie. Ci ludzie mają szacunek do munduru i wartości, które ten mundur reprezentuje.
A czerwone gnidy to teraz się w Twoim pisie tuczą. Chcesz trochę przykładów?

booster
booster
3 lat temu

marek co sie tak zbulwerowałeś /??? czyżbys był na czerwonym garnuszku /???

Marunio
Marunio
3 lat temu
Reply to  Konfitura

Dobrze napisałeś,dopisałbym,Stowarzyszenie jenerałow z milicji z pod czerwonego sztandaru

Kandydat
Kandydat
3 lat temu

Funkcjonariusze przy każdej interwencji podpierają się art 15 ustawy o policji zapominając o art 14 paragraf 3 ustawy o policji

Konfitura
Konfitura
3 lat temu
Reply to  Kandydat

Dla mnie rzecznik KGP to prawdziwy glina

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Konfitura

Literówkę zrobiłeś. Miała być gnida, prawda?

Konfitura
Konfitura
3 lat temu

Nie. Gnida to.jestes Ty do tego chorzelska

Przasnyszanin
Przasnyszanin
3 lat temu
Reply to  Konfitura

Konfitura.Jak to możliwe że on tyle gnojówki wylewa z tego swojego otworu gębowego i się nie zadławi?

Marta
Marta
3 lat temu

haha jak te generały w stanie spoczynku mają dbać o poprawe bezpieczeństwa? chyba swoich emerytur?