STAROSTWO: RUSZA III OFENSYWA DROGOWA POWIATU

Przebudową dróg Jednorożec – Kuchny – Płoniawy Bramura oraz Lipa – Karwacz na długości ponad 10 km za 6 mln zł Starostwo Powiatowe w Przasnyszu rozpoczęło III ofensywę drogową, która zakłada budowę, przebudowę i kompleksowy remont ok. 120 km dróg powiatowych w latach 2017-2018.

Starostwo znowu wykona najwięcej dróg w Polsce

Drogi powiatowe w naszym powiecie są w stosunkowo dobrym stanie po wielkich inwestycjach Starostwa w pierwszej i drugiej perspektywie unijnej. W obu okresach powiat przasnyski wybudował najwięcej dróg w Polsce i pozyskał na nie najwięcej dotacji zewnętrznych wśród wszystkich powiatów. Z opóźnieniem, ale rusza III perspektywa unijna 2014-2020. Powiat przasnyski znowu jest bardzo aktywny i znowu zdobywa najwięcej środków zagranicznych i polskich.

Pieniądze ze strefy, współpracy między samorządami oraz rządu RP

Na drogi Jednorożec – Lipa – Krępa Stara oraz Lipa – Karwacz zostanie wydatkowane prawie 6 mln zł. Około 2 mln zł. Powiat przeznaczy na to zadanie ze środków własnych, pozyskanych ze strefy w Chorzelach. Około 800 tys zł. dołoży gmina Jednorożec (taką samą kwotę dołoży Powiat gminie Jednorożec na drogi gminne). Powiat złożył też wniosek w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych, który od lat prowadzi strona rządowa. Wniosek uzyskał wysoką ocenę i wojewoda mazowiecki w imieniu rządu RP podpisze zapewne wkrótce umowę ze starostą na dofinansowanie tej inwestycji kwotą prawie 3 mln zł. Przetarg na wykonanie przebudowy dróg wygrała firma Drogi i Mosty – Jan Kaczmarczyk z Kacic.

Prace już ruszyły

Przebudowa dróg już się rozpoczęła. Wkrótce ruszą roboty na innych drogach. W każdej gminie powiatu przasnyskiego zostanie wykonane kilkanaście kilometrów dróg powiatowych.

Zakres

Zakres prac dotyczący drogi Jednorożec – Kuchny – Płoniawy Bramura obejmuje w szczególności: wyznaczenie obiektu na gruncie na długości około 6,6 km, prace przygotowawcze, roboty rozbiórkowe, przełożenie kostki brukowej, roboty ziemne, mocowanie krawężników, przebudowę podbudowy, budowę nawierzchni z mieszanki mineralno-bitumicznej, wykonanie zjazdów indywidualnych i publicznych, uzupełnienie poboczy, montaż oznakowania i urządzenie bezpieczeństwa ruchu, oznakowanie poziome, humusowanie.

Zakres prac dotyczący drogi Lipa – Karwacz obejmuje w szczególności: wyznaczenie obiektu na gruncie na długości około 3,9 km, mechaniczne karczowanie krzaków, oczyszczenie przepustów, roboty ziemne, wyrównanie istniejącej podbudowy mieszanką mineralno- asfaltową, przebudowę podbudowy, budowę nawierzchni z mieszanki mineralno- bitumicznej, przepusty rurowe pod zjazdami, wykonanie zjazdów o nawierzchni żwirowej, montaż oznakowania i urządzenie bezpieczeństwa ruchu, uzupełnienie poboczy, humusowanie.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments