STAROSTWO: POŁĄCZYLI SIŁY W POSZUKIWANIU PRYWATNEGO KAPITAŁU DLA PROJEKTU„POLIGON DOŚWIADCZALNO-WDROŻENIOWY W POWIECIE PRZASNYSKIM”

Wspólny projekt Powiatu Przasnyskiego, Politechniki Warszawskiej, Wyższej Szkoły Języków Obcych w Przasnyszu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie potrzebuje udziału kapitału prywatnego o wartości co najmniej 13,1 mln zł. Taki warunek postawiła Komisja Europejska podczas renegocjacji przez rząd RP strategicznego dokumentu pod nazwą Kontrakt Terytorialny dla Województwa Mazowieckiego. Jeśli uda się znaleźć przedsiębiorców, którzy zechcą wesprzeć ten projekt 10% udziałem, KE wesprze ten projekt kwotą ponad 100 mln zł. Dla powiatu przasnyskiego, a także dla uczelni to wielka szansa.

Projekt zakłada kilka kierunków badań:

  • Wykonanie prototypów i oprogramowania bezzałogowych maszyn latających i naziemnych do wykorzystania w rolnictwie i w poprawie bezpieczeństwa ludności.
  • Wykonanie prototypu akumulatora przepływowego. Akumulator miałby zastosowanie w samochodach elektrycznych, maszynach budowlanych, magazynach energii na potrzeby domów.
  • Budowa miejskiego magazynu energii ze źródeł odnawialnych jako wzoru użytkowego dla zabezpieczenia energii na potrzeby budynków.
  • Wykonanie wzorów użytkowych budynków pasywnych i samowystarczalnych energetycznie.
  • Zbudowanie prototypowej linii produkcyjnej materiałów izolacyjnych dla zastosowania w budownictwie, przemyśle lotniczym i samochodowym w oparciu o nanotechnologię z aerożelu bazaltowego.

Na każdy z tych patentów czeka wiele gałęzi przemysłu, który mógłby rozpocząć produkcję na bazie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej.

Nie jest łatwo jednak znaleźć w Polsce przedsiębiorców, których stać jest na ryzyko finansowe, jakie zawsze towarzyszy pracom badawczo-wdrożeniowym.

Dlatego starosta przasnyski Zenon Szczepankowski podjął trudną próbę znalezienia wsparcia również poza granicami kraju.

W pomoc w staraniach zaangażowała się Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, a także Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, poseł Piotr Zgorzelski, były premier Waldemar Pawlak, a także ambasady polskie w Kopenhadze i Pekinie oraz konsulaty w Szanghaju i Chengdu. W promocję PSG włączyła się Agencja Rozwoju Mazowsza, Fundacja Rozwoju i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments