Starostwo: Donosy, donosy c.d.: Politechnika solą w oku przasnyskich „Patriotów”

Zaczęło się od paskudnego paszkwilu na jednym z portali internetowych z dnia 7 kwietnia b.r.:

„Szanowni Państwo uchwała w sprawie sprzedaży lotniska Politechnice Warszawskiej to największy skandal w historii powiatu przasnyskiego. Lotnisko to bowiem o powierzchni przeszło 107 h zostało sprzedane za 1 tyś zł, tak za 1 tyś zł. W kilku słowach to udowodnię. W dniu 31 maja 2017 roku Rada Powiatu podjęła uchwałę nr XXXVII/251/2017 (dostępna na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w zakładce uchwały Rady Powiatu, strona 5 uchwały, pkt 12) na mocy której przekazała Politechnice Warszawskiej dotację w wysokości 5 mln zł (w tym w 2017 roku 3.320.000 zł, reszta miała być udzielona później), Politechnika Warszawska składając w dniu 21 marca 2018 r. wniosek o zakup lotniska zaproponowała kwotę maksymalną w wysokości 2.700.000 zł netto, kwota brutto to 3.321.000 zł, rachunek jest prosty grunt o powierzchni przeszło 107 ha uzbrojony, z którego pobierane są dopłaty rolnicze rocznie około 100.000 zł został sprzedany za 1 tyś zł. (Politechnika Warszawska kupiła lotnisko o pow. 107 ha od Powiatu Przasnyskiego za pieniądze Powiatu Przasnyskiego).”(…).

100% nieprawdy i początek donosów

To w 100% nieprawdziwe doniesienie medialne stało się początkiem patologii polegającej na rozesłaniu do wszystkich możliwych służb, anonimowych donosów o rzekomym „historycznym skandalu”. W obronie dobrego imienia Politechniki i Starostwa zwróciliśmy się do właścicielki portalu (wydawcy i redaktor naczelnej) p. Bożeny Bieńkowskiej, prywatnie żony Krzysztofa Bieńkowskiego, pełnomocnika powiatowego PiS o sprostowanie tej nieprawdziwej informacji.

A fakty są takie

Po pierwsze Powiat Przasnyski nie przekazał Politechnice ani jednej złotówki. Po drugie nie nastąpiła jeszcze (choć taki zamiar mamy) żadna sprzedaż lotniska Politechnice, Zarząd Powiatu nie udzielił, póki co, Politechnice żadnej bonifikaty. Zarząd uzyskał tylko takie upoważnienie od Rady Powiatu. Po trzecie Politechnika całą transakcję, w tym udzielenie 80% bonifikaty, skonsultowała oficjalnie z Prokuratorią Generalną i ma pisemną opinię dopuszczającą, jako zgodną z prawem, całą transakcję.

Media związane z PiS się nie przejmują

Portal wprawdzie zdjął kłamliwy wpis, ale sprostowania dotychczas nie opublikowano, nie ujawniono też autora wpisu i nawet nie raczono nic odpowiedzieć. Jak się ma do tego Ustawa Prawo Prasowe nawet nie będziemy komentować.

W sytuacji pełnego podporządkowania wszelkich służb, prokuratury i sądów rządzącej partii, media związane z PiS mogą się prawem nie przejmować.

Sprawę umorzono, sprawcy nie wykryto…

W prawdzie, z obowiązku urzędowego, prawnik Starostwa złożył w tej sprawie wniosek do odpowiednich służb, ale sprawa została umorzona z powodu nie wykrycia sprawcy.

Wojewoda, czyli szef K. Bieńkowskiego działa

Wojewoda Mazowiecki, na wniosek CBA nakazał przeprowadzenie w tej sprawie postępowania wyjaśniającego. W tym temacie zwołana została sesja Rady Powiatu Przasnyskiego na dzień 16 października br.

Na lotnisko chętnych nie było

Warto też przypomnieć, że Zarząd Powiatu ogłaszał już 12 przetargów na sprzedaż całego lotniska. Pomimo obniżenia ceny do 4.778.692,00 zł wszystkie przetargi zakończyły się negatywnie z powodu braku chętnych do zakupu nieruchomości.

Powód? Polskie prawo podatkowe

 Powodem, dla którego przedsiębiorcy nie przystępują do przetargu na zakup lotniska jest polski system podatkowy, który nie różnicuje podatków dla przedsiębiorców od lotniska w Przasnyszu z lotniskiem np. Okęcie w Warszawie. Żaden przedsiębiorca nie byłby w stanie zapłacić takich podatków z zysków w Przasnyszu.

Uczelnię obowiązuje inny system podatkowy.

Z działalności gospodarczej uczelnia rozlicza się tzw. strukturą, która uwzględnia przeznaczenie dochodów na cele statutowe. Podatek ten jest niewielki, dlatego uczelnia jest w stanie utrzymać i rozwijać bazę naukowo-badawczą w Przasnyszu.

Politechnika, czyli wielka szansa dla Przasnysza i całego Powiatu

 Jest to wielka szansa dla całego powiatu przasnyskiego, ale także dla Politechniki. Przeciwdziałanie tej współpracy na pewno nie da się zmieścić w pojęciu patriotyzm lokalny. Jest to raczej egoizm wyborczy nastawiony na karierowiczostwo.

 

                                                                                             

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora

Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments