Sprawozdanie Burmistrza Przasnysza za listopad 2019 r.

Burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski podsumował działania w listopadzie 2019 roku.

1. Objęliśmy honorowym patronatem: „Obchody nadania imienia patrona 2. Przasnyskiego Ośrodka Radioelektronicznego”, które odbędą się w dniach 22-24 kwietnia 2020 roku.

2. Na sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Przasnyszu podczas Sesji Rady Miejskiej, odsłoniliśmy tablicę pamiątkowa, poświęconą pamięci Romualda Włodzimierza Rykowskiego.

3. Ogłoszone zostały wyniki budżetu obywatelskiego na 2020 rok. W czwartej edycji konsultacji budżetu obywatelskiego wzięło udział 1571 mieszkańców Przasnysza, którzy oddali 1434 ważnych głosów (elektronicznie – 714, papierowo – 720), natomiast głosów nieważnych 137 (elektronicznie – 6, papierowo -131) zdecydowali o realizacji w 2020 roku następujących projektów:

– Rozbudowa placu zabaw i rekreacji przy Szkole Podstawowej przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Przasnyszu.

– Wymiana nawierzchni na już istniejącym placu zabaw i rekreacji przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Przasnyszu.

– Na Wembley trampoliny mamy, więc całymi rodzinami o zdrowie dbamy.

– Plastusiowy plac zabaw.
– „Chodź pobawisz się z nami”. Doposażenie placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu.

– Akcja segregacja.

4. Uczestniczyłem w spektaklu „Fascynująca opowieść”. Scenariusz oparto na epopei Adama Mickiewicza. Za przygotowanie i reżyserię sztuki odpowiedzialna była pani Bożenna Beata Parzuchowska.

5. Spotkałem się z dr Andrzejem Białym, od którego otrzymałem publikację „Polacy na Białorusi – Od końca XIX do początki XXI wieku” i pogratulowałem ogromnej wiedzy – jest jednym z największych ekspertów w Polsce dotyczących zagadnień związanych z historią Polaków na ziemiach białoruskich.

6. 11 listopada br. odbyły się przasnyskie Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Farnym. Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz Delegacji na Rynek Miejski, gdzie zostały wręczone akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe, ślubowanie uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu, ślubowanie uczniów Liceum Ogólnokształcącego o profilu mundurowym Zespołu Szkół Powiatowych im. Mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu, przemówienia okolicznościowe, przemarsz pod Pomnik Niepodległości, Apel Pamięci, złożenie kwiatów. W Muzeum Historycznym w Przasnyszu można było zwiedzać wystawę czasową „A więc wojna!” oraz posłuchać występu Zespołu „Młode Kurpie ” i Miejskiego Chóru Męskiego.

7. 15 listopada br. odbyło się spotkanie mieszkańców Zarządu Osiedla nr 5 (os. Starzyńskiego, os. Wschód) z przedstawicielami firmy Veolia.

8. Wziąłem udział w otwarciu wystawy „Na posterunku. Policja Państwowa w powiecie przasnyskim w latach 1919-1939” w siedzibie Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

9. 19 listopada br. w godz. 8:00 – 15:00 na sali konferencyjnej Urzędu Miasta Przasnysz jak co miesiąc dostępny był Punkt konsultacyjny ds. przyłączy gazowych.

10. W Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu odbyła się Gala z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa, oraz 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w Polsce.

11. Ogłosiłem I ustny przetarg nieograniczony na udostępnienie stanowisk handlowych w Przasnyszu przy ul. Rynek w okresie od dnia 09.12.2019 r. do dnia 24.12.2019 r. Szczegóły w ogłoszeniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Przasnysz.

12. Zakończyliśmy prace związane z długo oczekiwaną budową oświetlenia ulicznego m.in. przy ulicy Leszno. Długość nowo oświetlonego odcinka to aż 1,5 km linii kablowej i częściowo napowietrznej. Na odcinku od ul. Kolejowej do ul. Targowej, postawiono 16 nowych słupów oraz zamontowano 25 ledowych opraw. Przy ul. Rowerowej mamy 1 nowy słup z oprawą ledową. Przy ul. Targowej na odcinku od ul. Leszno do końca zabudowań – 12 słupów i 12 ledowych opraw. Wartość zrealizowanej inwestycji wynosi 290 tys. zł w całości wykonana z środków własnych Miasta Przasnysz.

13. Trwają przygotowania do nagrania piosenki o Przasnyszu. W rolę piosenkarzy wcieliły się dziećmi i młodzież z miasta oraz powiatu. Premiera utworu przewidziana jest na grudzień 2019 r.

14. Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na Przebudowę rozbudowę ulic w Przasnyszu (ulice: Świerczewo i Zawodzie).

15. Wziąłem udział w konferencji pt.: „Problemy psychiczne naszych czasów”. Konferencja została zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu, Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu, Fundację eFkropka oraz Kongres Zdrowia Psychicznego.

16. 21 listopada przypadał Dzień Pracownika Socjalnego i z tej okazji spotkałem się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu aby wspólnie uczcić ten dzień. W spotkaniu udział wzięli również: Przewodniczący Rady Miejskiej – Wojciech Długokęcki, Sekretarz Miasta Przasnysz – Jarosław Szmulski oraz Skarbnik Miasta Przasnysz – Iwona Domańska.

17. Odświeżyliśmy pasy drogowe przy dawnym drewnianym domu przy ul. Świerczewo. Dzięki temu są świetne widoczne dla kierowców i pieszych.

18. 29 listopada odbyło się uroczyste Otwarcie Klubu Seniora, który mieści się w dawnej bibliotecznej filii w budynku przy ul. św. Wojciecha w Przasnyszu.

19. Wziąłem udział w promocji tomiku poezji Katarzyny Folgi „Mam już dosyć życiowej mądrości”.

20. Grzegorz Krośnicki na kilka godzin został burmistrzem Przasnysza. Pan Grzegorz wylicytował fotel włodarza miasta w aukcji charytatywnej organizowanej dla Daniela.

21. Zainstalowano kamery w celu zwiększenia bezpieczeństwa w Przasnyszu na wjazdach i wyjazdach do naszego Miasta.

22. 29-30 listopada br. odbyła się „Świąteczna Zbiórka Żywności” w „Biedronkach” na os. Orlika i przy Targowicy Miejskiej, w „Stokrotce” i w sklepie „Mila” . Zebrane w ten sposób produkty trafią do mieszkańców Przasnysza – osób starszych, chorych, samotnych, o niskich dochodach.

23. Powstała Sekcja Morsy Przasnysz działająca przy Klubie Sportowym Przaśnik Przasnysz. Pierwsze Morsowanie miało miejcie 1 grudnia w stawie znajdującym się w Zajeździe Sebory.

24. Wspólnie z Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Małgorzatą Sobiesiak oraz pracownicami odebraliśmy nagrodę dla najlepszej biblioteki w województwie mazowieckim w Rankingu Bibliotek Instytutu Książki i Rzeczpospolitej 2019.

25. Podpisałem reklamację, którą Miasto złożyło na opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. Zdaniem samorządu, ustalona opłata ma charakter nierzeczywisty. W ocenie Miasta Przasnysz są podstawy, aby opłatę znacznie zmniejszyć.

26. Miejskie przedszkola, żłobki i oddziały przedszkolne otrzymały oczyszczacze powietrza warte prawie 50 tys. złotych. W ramach zadania „Zakup oczyszczaczy powietrza szansą na zdrowy rozwój dzieci w wieku przedszkolnym” realizowany w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza Mazowsze 2019” zakupiono 19 oczyszczaczy powietrza do miejskich przedszkoli, żłobków oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Przasnyszu. Zakupione oczyszczacze powietrza wyróżniają się wysoką wydajnością, dzięki czemu sprawdzą się w użytkowaniu w dużych pomieszczeniach. Oczyszczanie powietrza odbywa się dzięki połączeniu filtrów HEPA i filtrów węglowych z plazmowym systemem oczyszczania. Urządzenia skutecznie filtrują szkodliwe substancje z powietrza, w tym m. in. drobny kurz, pyłki i inne alergeny, wirusy i bakterie, zarodniki pleśni, sierść zwierząt oraz zanieczyszczenia gazowe.

27. W ramach prac remontowych odrestaurowany został napis „OSiR Przasnysz”, który znajduje się na budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Przasnyszu .

28. Pogratulowałem objęcia stanowiska Komendanta Hufca ZHP w Przasnyszu im. Janusza Korczaka druhowi phm. Jackowi Klinger. Druhowi serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów oraz wytrwałości w służbie. W skład komendy weszli ponadto: phm. Kamila Smolińska (zastępca komendanta ds. pracy z kadrą), hm. Łukasz Kijora (skarbnik), phm. Magdalena Tarczyńska-Klinger (ds. organizacyjnych) oraz pwd. Marcin Brzezinski (ds. programu).Wybrano też Komisję Rewizyjną, w skład której weszli: hm. Artur Jaśkiewicz (przewodniczący), pwd. Sławomir Zabielski (zastępca przewodniczącego), pwd. Paweł Rykowski i pwd. Maciek Michalski.

29. Zwiększyliśmy bezpieczeństwo wyjazdu z os. Witosa na ul. Baranowską. Dzięki staraniom przewodniczącego Rady Miasta Wojciecha Długokęckiego na ul. Baranowskiej stanęło lustro, które ma pomóc naszym mieszkańcom z wyjazdem z os. Witosa.

30. Zakończyliśmy roboty budowlane związane z budową ulic Leszczynowej, trwają czynności odbiorowe.

31. Podpisano umowę z Wykonawcą na budowę oświetlenia ulicznego w ulicach Kossaka, Matejki, Chełmońskiego.

32. Zakończyliśmy prace związane z budową oświetlenia ulicznego w ulicach Leszno i Targowej.

33. Ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na budowę boiska wielofunkcyjnego przy ul. Wojskowej w Przasnyszu w wyznaczonym terminie złożono cztery oferty.

34. Ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na budowę tężni solankowej w Przasnyszu w formule zaprojektuj i wybuduj.

35. 19 grudnia na Rynku Miejskim w Przasnyszu w godzinach od 10:00 do 20:00 odbędzie się Przasnyski Jarmark Bożonarodzeniowy. W programie: występy artystyczne, występy dzieci z przedszkoli miejskich, Szkół Podstawowych, konkursy, spotkanie z Mikołajem, wyroby lokalnych rzemieślników i artystów, stoiska z ozdobami i słodkościami świątecznymi. Tego samego dnia o godz. 17:00 będzie miało miejsce spotkanie wigilijne z Mieszkańcami Miasta. Uroczystości na Rynku rozpoczną się po Mszy Świętej odprawionej o godzinie 16:00 w Kościele Farnym. W programie Przekazanie Betlejemskiego światełka Pokoju, życzenia świąteczne, poczęstunek wigilijny, wspólne dzielenie się opłatkiem oraz kolędowanie. Serdecznie zapraszamy.

36. W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu odbył się wywiad burmistrza z Janem Chmielewskim w ramach cyklu spotkań z mieszkańcami Przasnysza pt. „Dziękujemy, że jesteście …”, którzy część życia poświęcili na realizację swoich pasji i chcą się tym z nami podzielić.

37. Odbyłem dziesiątki spotkań z naszymi mieszkańcami w różnych sprawach indywidualnych.

38. Cyklicznie spotykam się w swoim gabinecie z Mieszkańcami, którzy wyróżniają się swoją aktywnością w całym regionie.

39. Wspólnie z przewodniczącym RM Wojciechem Długokęckim odwiedzamy mieszkańców os.Witosa w ich domach.

Łukasz Chrostowski


 

guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wito
Wito
1 rok temu

No i znowu lanie wody, konkretów może z 5…. Może na następne miesiące zrobić podział na spotkania i imprezy które zajmują 3/4 całego sprawozdania i na inwstycje? Chyba, że to tak specjalnie żeby ludziom nie chciało się czytać tych głupot.
W dalszym ciągu czekamy na nowych inwestorów, obniżkę cen odbioru odpadów tak jak Pan obiecywał.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 rok temu
odpowiada  Wito

Mam identyczną refleksję po przeczytaniu sprawozdania. Nasz burmistrz zajmuje się gównie bywaniem i rozmienia się na drobne.

xxx
xxx
1 rok temu
odpowiada  Wito

popełniłem bład głosując na pana Chrostowskiego który się więcej nie powtórzy

mieszkanka
mieszkanka
1 rok temu

Drobna uwaga „na sali” powinno być ” w sali”. Jest jedna zasada , jeżeli dotyczy to budynku zamkniętego używamy przyimka „w” np. w hali , w sali. Tak wypowiadają się językoznawcy.

greg
greg
1 rok temu

Np.doświetlanie jest b.ważne ale w praktyce szybciej zapada zmrok (wieczorem) lub (rano) jest jeszcze ciemno a lampy się nie świecą i pożytek z tego żaden.Czemu nie jest to dostosowane do warunków.Czy ktoś musi kogoś rozjechać na przejściu bo lampy jeszcze nie świecą?Proszę się zainteresować panie burmistrzu i przejśc się np.6.40 lub 15.30

NoToTak
NoToTak
1 rok temu

A ja napiszę tak…plan, który Burmistrz obecny posiadał w swoim komitecie wyborczym ciągle się realizuje. Zapisałem go sobie nawet i sprawdzam z poczynaniami 🙂 Staram się być świadomym mieszkańcem. Fajne jest to, że robione jest coś więcej niż tylko z tych 42 pomysłów. Mogła być lepsza współpraca ze Starostwem, albo Starostwa z Miastem 🙂 – zawsze łatwiej. Radni miejscy też powinni być bardziej otwarci dla ludzi i słuchać ich potrzeb niż swoich wizji. I kolejno: 1. Obwodnica Przasnysza – były rozmowy na sesji, był też Starosta, początek dobry 2. Spokojne Miasto – wprowadzany jest monitoring, większa ilość patroli na mieście… Czytaj więcej »