SPOTKANIE Z FOTOGRAFEM

Dnia 30.05.2015r. na zaproszenie uczestników projektu „W Kurpia obiektywem” odpowiedział pan Sebastian Miś, który na co dzień zajmuje się sztuką nowych mediów i fotografią klasyczną, projektuje w przestrzeni 2D i 3D oraz realizuje video – art. Dodatkowo pan Sebastian specjalizuje się w szlachetnej technice mokrego kolodionu, wykonując unikalne ambrotypy tzw. szkła z pamięcią. Jest instruktorem zajęć plastycznych, a także organizuje warsztaty fotograficzne.

Celem spotkania p.Sebastiana Misia z młodzieżą było przybliżenie im szlachetnej techniki fotograficznej –mokrego kolodium. Uczestnicy wzięli udział w wykładzie, który miał przybliżyć im podstawy w fotografowaniu tj:

  • proces obrazowania;
  • budowa aparatu fotograficznego;
  • proces negatywowo-pozytywowy;
  • historia fotografii od 1826r. do wynalezienia mokrej techniki kolodionowej w 1851r.;
  • różnice między  pierwszą techniką fotograficzną – dagerotypią, a – talbotypią oraz mokrą płytą; Zainteresowani słuchacze obejrzeli filmy prezentujące proces powstawania zdjęć w w/w technikach.

Obecni na spotkaniu mieli możliwość obejrzeć fotografie w tej unikatowej technice, jaką jest mokre kolodium, a którą w Polsce zajmuje się jedynie kilka osób. Było to nawiązanie do wystawy pochodzącej z pracy licencjackiej p.Misia.

Młodzież zobaczyła również projekt „Zatopieni w szkle – zdjęcia portretowe” oraz inne projekty. Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury.

Projekt „W Kurpia obiektywem” realizowany jest w ramach Programu Równać Szanse 2014 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Środki finansowe na projekt pozyskało Stowarzyszenie RAZEM z Przasnysza.


Joanna Ciesielska-Lipka


Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...