Spotkanie pro memoria Mariusza Łyszkowskiego – fotorelacja

W niedzielę, 8 kwietnia w Przasnyszu odbyły się uroczystości poświęcone śp. Mariuszowi Łyszkowskiemu zorganizowane przez kolegów i przyjaciół z Grupy Rekonstrukcyjnej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich, której zmarły był inspiratorem.

Obchody pierwszej rocznicy śmierci rozpoczęła msza w kościele farnym, w której uczestniczyły tłumy przasnyszan, znajomi i rodzina, a także goście z odległych zakątków kraju. W parku rekonstruktorzy wystawili dioramę, zaś w Miejskim Domu Kultury odbyło się wspomnieniowe spotkanie. Nie zabrakło opowieści i anegdot, wzruszeń oraz salw z broni czarnoprochowej.

– Każdy człowiek odchodzi na zawsze, lecz nie każdy potrafi zapomnieć o nim. My nie potrafimy! Każdy kto znał Mariusza, wie jakim był człowiekiem, wie, że trzeba o Nim pamiętać, wie, że pozostawił wiele nieskończonych pomysłów. Tym wydarzeniem chcemy przypomnieć o Mariuszu, który był naszym prezesem, kolegą, przyjacielem. Na pewno są osoby, które wiele by jeszcze powiedziały Mariuszowi, które nie dokończyły wielu tematów, które chciałyby w rocznicę jego śmierci coś jeszcze powiedzieć o Nim. Dlatego chcemy powspominać naszego kolegę – powiedział Mariusz Maciaszczyk – prezes GRH 14. Pułku Strzelców Syberyjskich.

– Dzisiejszy memoriał zorganizowaliśmy aby uczcić naszego przyjaciela i mentora, kótry wciąż pozostaje w naszej pamięci. Wyświetlony został firm, w którym zebraliśmy wypowiedzi ludzi, którzy go znali. Prócz tego wystawiliśmy gazety, w których opisywano zainteresowania rekonstrukcyjne Mariusza, zadbaliśmy także o poczęstunek. Uroczystościom towarzyszyła prelekcja oraz rekonstrukcja przedstawiająca obozowiska carskie z czasów I wojny światowej, powstania styczniowego i XIX wieku – wyjaśniła Aneta Orzoł z GRH 14. PSS.

Podczas spotkania Anna Jelińska – prezes Klubu Literackiego „Przaśnik”, której Mariusz Łyszkowski zapewnił niegdyś pomoc w zebraniu rekwizytów teatralnych do sztuki „Zemsta”, odczytała wiersz swojego autorstwa poświęcony jego pamięci:

Odszedłeś nagle
Anioł śmierci
Zatrzepotał nad Twoją głową
Uniósł Cię w Przestworza
Na skrzydłach, które wciąż rozwijałeś

Budowałeś na Dekalogu
Radość każdego człowieka
Była Twoją radością
Dzieliłeś się każdym uśmiechem
Każdym kawałkiem chleba
Twoje rekwizyty w rękach Papkina i Cześnika
Guziki przy płaszczy Rejenta
Olśniewają całą sztukę
Nadają smak przedstawieniu

Coś co śmiało się zacząć
Nie zostało domknięte do końca
Zatrzymane w kadrze myśli
Zdarzenia
Pot płynący po Twoim czole
Gaszący ogień, który przedwcześnie
Wypalił Twoje życie
Cisza na ustach

Zewsząd wołająca pustka
Przenikliwy skowyt harmoszki
Tańczące sanitariuszki
Każdy szczegół
Którego nie sposób odnaleźć
Wszytko nagle
Zawiesiło się w przestrzeni
Pozostała rana
Którą powoli
Zabliźni czas

Mariusz Łyszkowski był prezesem i założycielem koła historycznego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz Grupy Rekonstrukcyjnej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich. Od momentu powstania grupa wystąpiła w ponad 200 rekonstrukcjach, inscenizacjach oraz zlotach historycznych, stając się jedną z najlepszych grup odtwarzających okres I wojny światowej w Polsce. Mariusz Łyszkowski zmarł nagle, 29 marca 2017 r. w wieku 52 lat.

W uroczystościach oprócz przasnyskiej grupy rekonstrukcyjnej uczestniczyli: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Marienburg, Elitarny Klub Dżentelmenów 40 + z Warszawy, 4. Pułk Jegierski z Ornety oraz  22. Niżegorodzki Pułk z Krasnosielca.

Małgorzata Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments