SP nr 1 w Przasnyszu: Święto Flagi

Od kilku lat w  naszej szkole pielęgnuje się tradycję uroczystego obchodzenia Święta Flagi, które przypada 2 maja. Co roku uczniowie klas I- III biorą udział w podniosłej  i wzruszającej lekcji historii – inscenizacji przygotowywanej przez uczniów klas II wraz z wychowawczyniami. 

W tym roku uroczystość poświęcona polskiemu symbolowi narodowemu – biało – czerwonej fladze – odbyła się 30 kwietnia. Gościem honorowym był Burmistrz Przasnysza – Pan Waldemar Trochimiuk. Swoją obecnością zaszczycili małych aktorów również rodzice, babcie i dziadkowie.

Na scenie zebrała się blisko setka drugoklasistów, których do występu przygotowały wychowawczynie: p. Dorota Rzewnicka i p. Beata Dusińska, p. Katarzyna Pocztowska, p. Helena Święconek oraz p. Agnieszka Granecka.

,,Powinniśmy znać historię naszej Ojczyzny , bo tylko wtedy będziemy ją szanować i rozumieć, że każdy Polak – duży i mały – jest za swoją Polskę odpowiedzialny” – takie słowa, wypowiedziane przez Alę , uczennicę klasy II b , przeniosły wszystkich w bardzo odległe czasy. Zgromadzona publiczność usłyszała barwnie opowiedzianą przez klasę II b legendę o powstaniu państwa polskiego. Klasa II c przypomniała w pięknej inscenizacji okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rolę  panującego wówczas  króla Polski  – Stanisława Augusta Poniatowskiego – mistrzowsko odegrał pan Krzysztof Głodkowski, tata uczennicy klasy II c.

Do czasów , gdy  Polska przestała być państwem na mapie świata – czasów rozbiorów – zabrała wszystkich klasa II d. ,,Rota” odśpiewana przez wszystkie dzieci i przy wtórze dorosłych stała się piękną deklaracją naszego patriotyzmu.

,,11 listopada Polska wolność odzyskała i na mapie świata znowu zaistniała” – takim podsumowaniem zakończyła się część poświęcona czasom walki Polaków o przywrócenie wolności, którą przygotowała klasa II ai.

Bardzo ważnym punktem  uroczystości były wypowiedzi Pana Dyrektora , nauczycieli, rodziców i uczniów, wyjaśniające, czym dla nich jest Ojczyzna. Zostały one zaprezentowane w postaci krótkiego filmiku, który wyreżyserowały panie Ewa Wyrzykowska i Katarzyna Pocztowska.

Niezwykłe wrażenie zrobiły również biało – czerwone okulary , które zostały wcześniej przygotowane przez wszystkich uczniów klas I, II i III. ,,Spójrzcie na naszą Ojczyznę przez biało – czerwone okulary i bądźcie dumni z bycia Polakami” – poprosiły widownię Małgosia i Magda z II b. Wtedy wszystkie twarze przysłoniły okularki w barwach narodowych. Każdy zobaczył przez nie piękną Polskę.

Na zakończenie uroczystości dzieci utworzyły biało – czerwony łańcuch symbolizujący najwartościowsze idee: solidarność, przyjaźń, pracę, równość, tolerancję, nadzieję i wolność.

Złączone dziecięcymi rękami ogniwa  oraz wszystkie wyśpiewane piosenki i pieśni patriotyczne stały się hołdem złożonym poprzednim pokoleniom, które walczyły o niepodległość naszej Ojczyzny.

Występom małych artystów towarzyszyły duże emocje ich kolegów i bliskich. Dorośli nie kryli wzruszenia i łez. Na twarzach dzieci widać było skupienie  i zamyślenie.

,,Święto Flagi’’ zostało przygotowane z ogromnym wsparciem rodziców. Wielu z nich bardzo zaangażowało się w wykonanie kostiumów i rekwizytów potrzebnych dzieciom w przedstawieniu, służyło pomocą w organizacji całego przedsięwzięcia.


Szkoła Podstawowa nr 1 w Przasnyszu


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments