SP Bogate. Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” [FOTO]

Pod koniec lutego  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bogatem wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Główne uroczystości odbyły się przy pomniku ku czci poległych żołnierzy z Oddziału „Orzyc” w Gostkowie. Następnie poczty sztandarowe oraz wszyscy goście udali się do kościoła św. Anny w Bogatem, gdzie została odprawiona msza święta w intencji „Żołnierzy Niezłomnych”.

Po mszy uczniowie szkoły w pięknych słowach, przeplatanych motywami muzycznymi w wykonaniu scholi św. Anny, przedstawili losy powojennych bohaterów. Scenariusz widowiska oparty był na wspomnieniach jednego z żołnierzy, który walkę z sowietyzacją Polski okupił  życiem.

Młodzi aktorzy w przejmujący sposób przedstawili scenę przesłuchania żołnierza przez funkcjonariusza UB. Nie zabrakło również wzruszających wierszy, które nawiązywały tematycznie do tamtych wydarzeń. Nastrój tych czasów podkreślały także dekoracje. Na brzozowych krzyżach zawisły hasła: „Waleczni niezwyciężeni”, „Mieli zostać zapomniani”, „Bohaterowie z cienia”, „Oskarżeni o wierność i cnotę”.

Cisza panująca wśród publiczności oraz oklaski po występie stały się dowodem na to, że uczniom udało się trafić do serc i wyobraźni widzów. Szczególne podziękowania należą się młodym artystom, bo to oni w znacznej części zbudowali klimat tego wydarzenia, przepełnionego wspaniałymi emocjami. Nad całością czuwał Dyrektor Szkoły Piotr Sekuna oraz nauczycielki Edyta Wilga i Teresa Pszczółkowska.

 

Źródło SP Bogate
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments