SP 1 Przasnysz: Międzynarodowa Konferencja Korczakowska

W odpowiedzi na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka RP, Marka Michalaka, delegacja nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu wzięła udział w III Międzynarodowym Kongresie Praw Dziecka i VII Międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej. Uroczystości zorganizowano w Warszawie w dniach 13 -16 września przez RPD RP  i Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka pod przewodnictwem Batii Gilad. Partnerami wydarzenia byli Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin i Miasto Stołeczne Warszawa.

Pierwszego dnia przedstawiciele szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z całej Polski spotkali się z Rzecznikiem Praw Dziecka w jego siedzibie przy ul. Przemysłowej 30/32 w Warszawie. Podczas spotkania podjęto temat zbliżającej się 50 rocznicy ustanowienia odznaczenia Orderu Uśmiechu, 75 rocznicy śmierci J. Korczaka, a także obchodów 2018 roku, ogłoszonego z inicjatywy RPD RP rokiem Ireny Sendlerowej.

Po spotkaniu, w towarzystwie Rzecznika, Batii Gilad i szczególnego gościa Konferencji i Kongresu, pani Marty Santos Pais, złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Janusza Korczaka.

Kolejny dzień rozpoczęła uroczystość nadania tytułu Doktora honoris causa Marcie Santos Pais przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Pani Santos Pais, piastująca stanowisko Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci została uhonorowana najwyższą godnością akademicką za wybitne zasługi w obronie praw dzieci krzywdzonych, zaniedbywanych i wykorzystywanych na całym świecie.

Po uroczystym otwarciu Kongresu i Konferencji uczestniczyliśmy w plenarnych dyskusjach, sesjach i warsztatach, których motywami przewodnimi były DZIECKO, PODMIOT, OBYWATEL, OSOBA. Ponad pół tysiąca osób z kraju i zagranicy spotkało się w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich aby dyskutować o prawach dziecka.

Oprócz udziału w panelach dyskusyjnych mieliśmy możliwość uczestnictwa w wydarzeniach dodatkowych . Obejrzeliśmy poruszający spektakl taneczny w wykonaniu zespołu „Kontra”  z Piotrkowa Trybunalskiego pt. „Irena Sendlerowa Sprawiedliwa”, pod kierunkiem Tomasz Balcerka. Inscenizacja odwoływała się do wspaniałej postawy życiowej tytułowej bohaterki, która uratowała 2500 żydowskich dzieci z getta.

Zwiedziliśmy także wystawę  stałą  muzeum  POLIN, prezentującą 1000  lat  historii  Żydów polskich.

Zostaliśmy również zaproszeni na wernisaż wystawy  „Dzieci Wojny”, prezentujący obrazy polskiej malarki, Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej, która jako formę artystycznej wypowiedzi wybrała portret, a głównym tematem jej prac jest dziecko. Wystawa  ta w 2008 roku została uhonorowana Orderem Uśmiechu.

Podczas III Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka i VII Międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej organizowanych w Warszawie w dniach 13 -16 września przez Rzecznika Praw Dziecka RP i Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka pod przewodnictwem Batii Gilad  w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystawiono po raz pierwszy od 50 lat jedyny eksponat,  który zachował się po Starym Doktorze Januszu Korczaku – jego cudem ocalałe okulary.

SP 1 Przasnysz

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments