Śmieci po nowemu. Jest komunikat Urzędu Miasta w Przasnyszu.

Zgodnie z ustawą wszyscy Polacy będą musieli prowadzić obowiązkową segregację odpadów komunalnych. Jak informuje urząd miasta, obowiązek segregacji na terenie Przasnysza zacznie obowiązywać po podjęciu i wejściu w życie stosownych uchwał Rady Miejskiej. Do zmiany przepisów warto się przygotować już teraz, ponieważ za brak segregacji przewidziano ustawowe kary.

 Zgodnie z decyzją rządu, obowiązek segregacji w całym kraju musi wejść w życie do września 2020 r. Do tego czasu zmiany zostaną wprowadzone również w Przasnyszu, a właściciele wszystkich nieruchomości, będą musieli zbierać odpady w następujący sposób:

  • metale, opakowania z metali, tworzywa sztuczne, opakowania z tworzyw sztucznych
    i opakowania wielomateriałowe (np. kartony po sokach, mleku, śmietanie) muszą trafiać do worków/pojemników koloru żółtego, oznaczonych napisami „METALE I TWORZYWA SZTUCZNE”,
  • szkło i opakowania ze szkła do worków / pojemników koloru zielonego, oznaczonych napisami „SZKŁO”,
  • papier i tektura oraz opakowania z papieru i tektury do worków / pojemników koloru niebieskiego, oznaczonych napisami „PAPIER”,
  • odpady biodegradowalne (np. resztki kuchenne, odpady ogrodowe) do worków / pojemników koloru brązowego, oznaczonych napisami „BIO”,
  • odpady resztkowe, których nie da się posegregować (np. popiół, pampersy,
    zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, pojemniki pod ciśnieniem –
    po dezodorantach, lakierach do włosów, odświeżaczach powietrza itp.) do dotychczas użytkowanych pojemników na zmieszane odpady komunalne.

Po podjęciu uchwał Rady Miejskiej otrzymają Państwo papierowy prospekt informacyjno-edukacyjny szczegółowo opisujący jakie odpady i gdzie wyrzucamy. Zostaną również zorganizowane spotkania, na których pracownicy Urzędu Miasta odpowiedzą na Państwa pytania – zawiadamia magistrat.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za brak segregacji lub jej niewłaściwe prowadzenie przewiduje odpowiedzialność w postaci podwyższonej opłaty wynoszącej od 2 do 4-krotności stawki.

Mając na względzie dbałość o stan budżetów gospodarstw domowych w naszym wspólnym interesie pozostanie odnalezienie się i dostosowanie do nowej ogólnokrajowej rzeczywistości.


 

Źródło UM Przasnysz
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenon Martyniuk
Zenon Martyniuk
4 lat temu

Dla mnie nic nowego.Jestem za!

janek
janek
4 lat temu

Właściciele domów jednorodzinnych od kilku lat związani są obowiązkowymi umowami nakazującymi segregację śmieci. Problem dotyczy bardziej mieszkańców budynków wielorodzinnych(bloki).To do nich powinna być skierowana kampania informacyjna.Nie traktujcie ludzi segregujących śmieci od wielu lat jak dojne krowy do utrzymywania tych którzy nie segregują odpadów.