Sauna pełna parą.

Pierwsze sauny były tak naprawdę zimowymi domami Finów, który tam chronili się przed chłodem. Ogrzewano je za pomocą gorących kamieni, wcześniej trzymanych w żarze ogniska. Z czasem zaczęto polewać kamienie wodą. Finowie szybko zorientowali się, że gorąca para ma też właściwości higieniczne i lecznicze.

Dlaczego sauna jest taka zdrowa?

Pod wpływem wysokiej temperatury w organizmie człowieka zachodzi wiele korzystnych zmian. Oddychamy głębiej i szybciej, dzięki czemu oczyszczają się płuca, oskrzela i zatoki. Wysoka temperatura przynosi też ulgę osobom cierpiącym na urazy i zwyrodnienia ortopedyczne. Pocenie się uwalnia z organizmu toksyny i zanieczyszczenia. Wydziela się też sól, której za dużo spożywamy. Skóra jest bardziej dotleniona, a tym samym zdrowsza i przyjemniejsza w dotyku. Bardzo dobrze działa hartowanie organizmu między seansami. Można wziąć chłodny prysznic lub wejść do specjalnego basenu z bardzo zimną wodą. Taka zmiana temperatury mobilizuje układ odpornościowy do wzmożonej pracy. Wzmacniają się też naczynia krwionośne. Jednak aby zobaczyć efekty, z sauny trzeba korzystać regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Jeden seans (wejście do sauny) powinien trwać od 5 do 15 minut.  Zanim wejdziemy do sauny, dokładnie umyjmy i wysuszmy ciało(nie używajmy żadnych balsamów). Pamiętajmy o uzupełnianiu płynów.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny: ciąża, przeziębienie, astma, choroby serca, nadciśnienie, ostre stany zapalne i reumatyczne.


Ciocia Justyna


Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.