Są najnowsze wytyczne Diecezji Płockiej w sprawie Chrztu Świętego.

W związku z łagodzeniem obostrzeń związanych z panującą pandemią COVID-19 pojawiają się liczne prośby i pytania dotyczące możliwości organizacji Chrztu Świętego. W związku z tym, w uzgodnieniu z Biskupem Płockim, diecezja przekazała najnowsze wyjaśnienia i rozstrzygnięcia.

 

Wczoraj Diecezja Płocka opublikowała najnowsze wytyczne dotyczące uroczystości Chrztu Świętego w swoich parafiach.

1. Jeśli rodzice dziecka proszą o udzielenie sakramentu chrztu świętego, można w chwili obecnej zorganizować stosowną liturgię, biorąc pod uwagę aktualne wskazania sanitarne władz państwowych.

2. Sakrament chrztu świętego powinien być sprawowany zasadniczo podczas niedzielnej Mszy Świętej (podkreślenie m.in. wymiaru paschalnego i eklezjalnego pierwszego sakramentu inicjacji chrześcijańskiej), jednak w obecnej sytuacji wypada w pierwszym rzędzie umożliwić wszystkim parafianom uczestnictwo w niedzielnej liturgii. Dlatego, jeśli zostanie uznane to za stosowne i będzie to możliwe, sakrament chrztu świętego można celebrować podczas dodatkowej Mszy Świętej niedzielnej (poza programem niedzielnych Mszy parafialnych), dla rodziców dziecka i ich bliskich.

3. W obecnej sytuacji bardziej wskazana jest forma chrztu jednego dziecka (lub niewielkiej grupy), aby – w miarę możliwości – większa liczba uczestników z rodziny mogła uczestniczyć w obrzędzie.

4. Do sprawowania liturgii chrzcielnej za każdym razem należy używać nowo poświęconej wody. W chwili obecnej nie powinno się przechowywać poświęconej wody w chrzcielnicy.

5. Należy bezwzględnie dezynfekować przed i po użyciu naczynia używane do liturgii chrzcielnej.

6. Namaszczenie krzyżem świętym powinno być poprzedzone i zakończone dezynfekcją dłoni kapłana.

7. We właściwych momentach, na ile to możliwe, kapłan powinien zachować odpowiedni dystans od chrzczonego dziecka oraz rodziców i chrzestnych.

8. Obecna sytuacja nie zwalnia z wypełniania zapisów prawa kanonicznego, dotyczących rodziców chrzestnych (por. Dekret Biskupa Płockiego nr 336/2020 z dnia 10 lutego 2020 roku).

9. Przepisy sanitarne obowiązują również w kancelarii parafialnej, podczas spisywania aktu chrztu świętego.


 

Źródło Diecezja Płocka
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments