Ruszyły matury z języka polskiego. Są pierwsze przecieki.

Dziś pierwszy dzień matur. Punktualnie o godzinie 9.00 uczniowie ostatnich klas szkół średnich zasiedli do pisania egzaminu z języka polskiego. W sieci pojawiają się już pierwsze przecieki.

 

W związku z epidemią koronawirusa zmieniła się jednak formuła egzaminu maturalnego. Uczniowie oraz komisje muszą przestrzegać wytycznych sanitarnych, które zostały opracowane przez CKE, MEN i GIS.

Dodatkowo alarmująca okazała się data, jaka została wpisana w arkusze egzaminacyjne. Pomimo, że dziś jest 8 czerwca, to widnieje na nich data 4 maja.

– Po ogłoszeniu epidemii doszliśmy do wniosku, że nie będziemy niszczyć tych arkuszy ani przedrukowywać, bo nie wiadomo, kiedy egzamin będzie przeprowadzany –  wyjaśnił Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W sieci pojawiły się już pierwsze przecieki. Maturzyści musieli napisać rozprawkę na temat: Jak wprowadzanie elementów fantastycznych wpływa na przesłanie utworu. Na podstawie fragmentu „Wesela”, a także zinterpretować wiersz Anny Kamińskiej „Daremne”.

Wiemy także, że warto było powtórzyć lektury z tak zwaną gwiazdką, czyli  Bogurodzicę, Treny, Pieśni, Psalmy Jana Kochanowskiego, a także „Dziady cz. III” i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

w.b.


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
orey
orey
7 miesięcy temu

Jest tyle nowych utworów, że powrót do znudzonych klasyków świadczyć tylko może o lenistwie tych, co układali pytania!