Ruszyło pierwsze Test & Go na Mazowszu.

28 maja w Czerwińsku nad Wisłą ruszyło pierwsze na Mazowszu centrum testowe Test & Go. Ratownicy medyczni 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pobierają próbki do badań od pracowników sezonowych tamtejszych plantacji truskawek.

 

Wczoraj w Czerwińsku nad Wisłą żołnierze 5. Brygady zorganizowali mobilny punkt poboru próbek na obecność koronawirusa. Napływ z zagranicy dużej ilości pracowników sezonowych, którzy szukają zarobku na plantacjach truskawek w okolicach Czerwińska, spowodował konieczność przebadania ich pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Centrum testowe mogło ruszyć dzięki współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, lokalnego samorządu oraz KRUS.

Zorganizowane przez żołnierzy centrum Test & Go zostało rozstawiona przy Urzędzie Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą i składa się z mieszkalnych kontenerów wojskowych oraz namiotów, które tworzą 3 strefy: strefę wyczekiwania, strefę pobierania materiału do badań. Wymazy są pobierane od osób,  które wcześniej zostały zgłoszone przez KRUS do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Wczoraj wykonano ponad 90 testów, a na dziś zaplanowanych jest ponad 60.

Pobieranie wymazów staje się jednym z głównych zadań WOT w ramach operacji Odporna Wiosna. Obecnie w 5MBOT działa 5 mobilnych zespołów wymazowych, złożonych z mazowieckich terytorialsów oraz żołnierzy jednostek operacyjnych. Zespoły te codziennie wykonują ok. 100 wymazów na terenie Mazowsza. Od początku trwania operacji przeciwkryzysowej ratownicy medyczni 5 MBOT pobrali łącznie ponad 4,5 tysiąca wymazów.

Źródło 5 MBOT
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzana lubi tylko kasztany
Zuzana lubi tylko kasztany
7 miesięcy temu

w koncu , Polska na samym koncu robienia testow a otwieramy wszystko . Pogadamy za dwa tygidnie