Rolniku! Przepisy drogowe obowiązują i Ciebie!

Żniwa trwają więc na drogach powiatu przasnyskiego pojawia się coraz więcej kombajnów. Niestety rzadko kiedy poruszają się one ze zdemontowanym hederem. Takie zachowanie może mieć przykre konsekwencje dla operatora maszyny, gdyż jest niezgodne z polskim prawem.

– Podczas dzisiejszego wyjazdu do Krzynowłogi Małej miałem 3 bliskie spotkania z kombajnem. Dwa razy w Łaniętach i raz pod samą Krzynowłogą Małą. Żaden z nich nie miał zdemontowanego hedera. Co gorsze, w dwóch przypadkach musiałem gwałtownie hamować, bo „kierowca” nawet nie zwolnił podczas wjazdu na drogę główną. W trzecim, za kierownicą siedział na oko 14- letni chłopiec. Czy rolników nie obowiązują przepisy ruchu drogowego? Jeśli tak, to od jutra ja zaczynam jeździć pod prąd. – relacjonuje bardzo podirytowany Pan Paweł z Przasnysza.

Przepisy przepisami, ale nikt się nie stosuje

– Obowiązkiem kierującego pojazdem wolnobieżnym jest zdemontowanie urządzenia służącego do ścinania zboża w chwili poruszania się po drogach publicznych. W przypadku ujawnienia kombajnu z zamontowanym hederem funkcjonariusze potraktują to jako poruszanie się pojazdem ponadgabarytowym, na które potrzebne jest specjalne zezwolenie. Poprzez takie zachowanie kierujący naraża się na odpowiedzialność wynikającą z przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeksu Wykroczeń. Kierujący za popełnienie takiego wykroczenia może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł – przypomina podkom. Urszula Szymczak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu.

Pomijając już kwestię mandatu który uszczupli budżet kierującego, najważniejszą sprawą w tym przypadku jest zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa na drodze. Kombajn z hederem, przekraczający nierzadko szerokość 5 m, stanowi duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu i często już w latach poprzednich dochodziło do poważnych wypadków z udziałem tego typu maszyn.

Pamiętaj Rolniku! Na drodze nie jesteś sam!


red.

Źródło farmer.pl

Skomentuj artykuł

avatar