Rolnicy zwolnieni ze składek KRUS.

Rząd podjął szereg działań mających na celu łagodzenie następstw epidemii dla obywateli i przedsiębiorców. W sprawie pomocy rolnikom było dotychczas cicho. Właśnie minister rolnictwa poinformował o zwolnieniu polskich farmerów ze składek na rolnicze ubezpieczenie społeczne. Zwolnienie ze składek KRUS, jest analogiczne do tego, które ma miejsce w przypadku ZUS.

 

– Zwolnienie ze składek KRUS jest pierwszą pomocą dla rolników, która w związku z epidemią uzyskała zgodę rządu – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Zapis do projektu ustawy polega na zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. (3 miesiące) osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Minister  zaznaczył, że jest to propozycja na obecny stan epidemii, bo nie wiadomo jak się ona będzie rozwijała dalej. Zwrócił też uwagę, że problemy dotykają wszystkich branż, w tym także rolnictwa.

– Trwają także prace nad innymi rozwiązaniami. Kłopoty mają całe branże np. kwiaciarstwo i szkółkarstwo i tym producentom rolnym także będziemy chcieli dać wsparcie – poinformował minister.

– Oczekujemy dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów. Podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE , które odbędzie się w formie telekonferencji, będę wnioskował o dodatkowe środki unijne na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów oraz o umożliwienie przesunięcia niewykorzystanych do tej pory środków z PROW na te działania, które są w danych krajach szczególnie istotne – podkreślił minister Ardanowski.

W czasach kryzysów, takich jak epidemia, żywność zawsze będzie potrzebna i zawsze będzie na nią zbyt. Jednak zrywające się łańcuchy dostaw, kłopoty z przetwórstwem i eksportem mogą odbijać się  na dochodach poszczególnych gospodarstw.


 

guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 miesięcy temu

Idą wybory, to i rolnikom trzeba coś rzucić. Żeby któryś przypadkiem nie wpadł na pomysł żeby głosować na kandydata PSL.

wojolk
wojolk
10 miesięcy temu

Ale to jest zadna pomoc 400 zł w skali 3 miesiecy. Czyli 133,33zł miesiecznie. Taka pomoc nie jest nikomu potrzebna. Propaganda socjalistyczna, czyli jak rząd dba o rolnikow. Przy urnie PiS-owi mówimy WON!!!

Wiesława M.
Wiesława M.
10 miesięcy temu
odpowiada  wojolk

a teraz porównajcie KRUS a ZUS. normalny człowiek płaci 700 stów na miesiąc… a rolnikom do tego tanie kredyciki, paliwko bez akcyzy oraz dopłaty. a potem krzyk „ja chcem 3 tys emełytuły”

Jolka
Jolka
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

Rolnik musi sobie sam stworzyć warsztat pracy. Nikt mu nie da Nawet …przysłowiowego złamanego długopisu

Ewi
Ewi
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

Idź do szkoły kup pole popracuj trochę jako rolnik i dopiero dyskutuj

Grzegorz
Grzegorz
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

Uważa się Pani za normalnego człowieka bezpodstawnie obrażając ludzi, dzięki którym Pani ma żywność?

Szymek
Szymek
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

A może porównajcie zasiłek chorobowy zus i krus, bo w zus jest chyba trochę więcej niż 10 zł za dzień pod warunkiem chorowania conajmniej miesiąc (sorki od marca15, chyba zacznę korzystać prywatnej opieki medycznej bo co tu z taką kasą robić)

Asia
Asia
10 miesięcy temu
odpowiada  Szymek

Nic pani nie zrobi z kasą bo nikt jej pani nie da .Mnie właśnie wstrzymali wypłatę że stycznia ponoć sprawdzają zasadność ciekawe jakim cudem jak jest już prawie kwiecień.Taka pomoc tak dają propaganda i tyle więcej ci wcześniej zabiorą .

grażyna
grażyna
10 miesięcy temu
odpowiada  Szymek

no myślałam że rolnik biedny i nie stać go na prywatną służbę zdrowia ja z miasta i nie stać mię mi nikt nie dopłaca do niczego np. do żywności bardzo drogiej w sklepach,a mam niską emeryturę.

Adam
Adam
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

Kolego ja uprawiam pole 20 lat, i złotowki od Panstwa nie dostałem. Dorabiam w Niemczech i wszystkie zarobi e pieniądze ładuje w pole..

Aga
Aga
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

Trzeba było być rolnikiem a nie teraz puste komentarze dodawać. Nie masz kobieto pojęcia o pracy w rolnictwie to zamilcz i weź się do pracy.

Radek
Radek
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

Po pierwsze jeśli uważasz że rolnik jest nienormalny to chyba masz rację. Lepiej iść do pracy na 8 godzin mieć ciepłą posadkę bez myślenia wolne soboty niedzielę i święta mieć czas na wczasy wyjazdy i rekreację. Człowiek który urodził się na wsi ma mniejsze możliwości wybicia się bo dobre fuchy są już obstawione przez takich ludzi jak ty. Widząc to rolnik zostaje na wsi a tu pracuje się czasem 20 godzin na dobę, zawsze jest co robić i w co inwestować. Mieszkam na wsi i wiem że żaden rolnik nie ma czasu na odpoczynek wczasy i wyjazdy. Kole cię w… Czytaj więcej »

Marzena
Marzena
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

Nie wypowiadaj sie na tematy o ktorych nie masz pojecia kobieto! skoro zycie rolnika jest takie kolorowe…mozesz sie przekwalifikowac! po kilku latach porozmawiamy…

Rolnik
Rolnik
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

Pisze się emerytury. Zapraszam na wieś na tydzień . Później będziemy konwersować .

Rolnik
Rolnik
10 miesięcy temu
odpowiada  Wiesława M.

To zapraszam na gospodarstwo praca przy trzodzie przez 7 dni w tygodniu perfumy nie potrzebne akcyza jest zwracana ponieważ rolnik nie niszczy dróg bo jedzie po polu dopłaty całkiem śmiech proszę porównać ceny paliwa nawózow maszyn rolniczych części i tak w nieskończoność przed dopłatami więc jak się nie ma pojęcia to proszę nie komentować bo gdyby nie rolnik to byś nie miała co do gara włożyć poza ryżem

Jagoda
Jagoda
10 miesięcy temu
odpowiada  wojolk

Pomoc 280

Hej
Hej
10 miesięcy temu

Jeśli chcesz to głosuj na psl a nawet na biedronia z całą pewnością przejmą się toba jeśli będzie taka potrzeba xdxdxd

Dar..
Dar..
10 miesięcy temu

Taki mamy czas że powinniśmy się cieszyć z każdej pomocy, bo być może nie dużo nam czasu zostało.
Ta ludźka chciwość nas zgubi, opanujcie się.

Asia
Asia
10 miesięcy temu

Tak właśnie wstrzymali mi zasiłek chorobowy.I jak znam życie to nie zobaczę już ani grosza.Wiec zostałam bez pieniędzy na leki.W zasadzie z tych pieniędzy które mi zabrali teraz opłaca moja składkę .Jakby nie liczył i tak jeszcze im z tego zostanie i to jest ta niby pomoc państwa propaganda i tyle .jeszcze mi zabrali a szczycą się że dają.Brak słów.