Relacja ze spotkania z Barbarą Husiew w Przasnyszu.

W piątek, 7 czerwca 2019 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu, z inicjatywy  burmistrza Łukasza Chrostowskiego, zorganizowane zostało spotkanie dla mieszkańców miasta, którzy posiadają kredyty indeksowane i denominowane do CHF (franka szwajcarskiego), polisolokaty i inne pożyczki.

Na spotkanie zostało zaproszone Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, które reprezentowała Barbara Husiew – wiceprezes stowarzyszenia oraz prawnicy, którzy każdego dnia reprezentują kredytobiorców w sporach z bankami oraz są ekspertami  w dziedzinie prawa bankowego.

Stowarzyszenie od 4 lat skutecznie walczy o prawa konsumentów na rynku finansowym. Uczestniczy w pracach komisji sejmowych, wspólnie z UOKiK organizuje darmowe porady prawne, pomaga ludziom w dochodzeniu swoich praw w Sądach, pomaga bronić się przed nakazami zapłaty, licytacjami komorniczymi. Stowarzyszenie równie skutecznie walczy o prawa konsumentów polskich w Komisji Europejskiej, konsekwencją tego było spotkanie 14 maja 2019 r. z jej przedstawicielami, podczas którego ustalono, iż SBB ma zebrać  i przekazać do KE wydane niezgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazy zapłaty.

Spotkanie w Przasnyszu miało charakter wykładu, podczas którego przybliżono uczestnikom, czym są klauzule niedozwolone w umowach, jakie mamy prawa w sporze sądowym z bankiem, jak egzekwować swoje prawa, jak bronić się przed nakazem zapłaty. Mówiono również o aktach prawnych UE chroniących konsumentów.

Obecni na spotkaniu eksperci odpowiadając na pytania, wskazywali na bogate orzecznictwo TSUE, podkreślali, że konsument/kredytobiorca nie jest słabszą strona w sporze z bankiem, a dochodzenie swoich praw jest skuteczne. Wyjaśnili również podstawowe zagadnienia prawne związane z umowami kredytowymi, jak wygląda proces kiedy pozywa bank i kiedy to kredytobiorca decyduje się na pozwanie banku. Wyjaśnili różnice między tymi dwiema formami procesu. Wspomniano też o nakazach zapłaty i konsekwencjach, jakie wynikają z wydania nakazu przez Sąd oraz jak można się przed tym obronić.

Barbara Husiew mówiąc o działalności SBB wspomniała również o tym, że nie trzeba bać się banku, że zawsze jest wyjście, nawet z najtrudniejszej i wydawałoby się beznadziejnej sytuacji. Jednak trzeba zgłosić się o pomoc do stowarzyszenia, nie można się wstydzić i uciekać od problemu, a należy  zawalczyć o swój los i los rodziny.

Burmistrz i Barbara Husiew ustalili, że podobne spotkania będą w przyszłości organizowane w Przasnyszu, ponieważ skala problemu jest ogromna, a Miastu zależy na tym, aby jak największa liczba mieszkańców mogła skorzystać z pomocy oferowanej przez SBB oraz współpracujących ze stowarzyszeniem ekspertów i prawników.Źródło UM Przasnysz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments