Rekordowy powiat przasnyski na 100-lecie!

Już tylko kilka dni zostało mieszkańcom powiatu przasnyskiego na ustanowienie rekordu Polski w długości łańcucha papierowego. Taki nietypowy pomysł realizuje tutejsza społeczność, zainspirowana obchodami 100-lecia niepodległości Polski. Wielki finał akcji – 9 czerwca na Rynku w Przasnyszu.

Mieszkańcy wszystkich gmin powiatu przasnyskiego od początku marca zapamiętale klikają i zszywają. W ten sposób tworzą kolejne metry łańcucha papierowego. Docelowo ma on mierzyć aż 150 kilometrów (!!!). Jeśli uda się to zrealizować, będzie to oznaczało nowy rekord Polski w długości łańcucha wykonanego z papieru.

Akcja, która ruszyła z początkiem marca, nosi efektowną nazwę „100 na 100”. To niewątpliwie miało być nawiązaniem do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chodziło o to, by jednocześnie zrealizować coś ważnego dla większej grupy mieszkańców. By był to projekt międzypokoleniowy, a przede wszystkim angażujący różnych mieszkańców wokół jednej idei. A co może bardziej budować niż jedna ojczyzna?

Takiego zadania do tej pory nie wykonał w naszym kraju nikt. Mieszkańcy powiatu przasnyskiego chcą więc być pierwsi. – Do tej pory najdłuższy łańcuch z papieru wykonali mieszkańcy Kołobrzegu bodajże w 2001 roku. Wtedy udało im się wykonać nieco ponad 92 kilometry. Ale wykonali to w czasie kilku tygodni – wyjaśnia Michał Wiśnicki, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorzel oraz inicjator całego przedsięwzięcia. – Abyśmy więc mogli mieć zaliczoną próbę pobicia rekordu, otrzymaliśmy wytyczne od firmy zajmującej się nadzorowaniem bicia podobnych rekordów: co najmniej 150 kilometrów w ciągu trzech miesięcy. Pierwotnie miało to być sto kilometrów, ale nie ma rady: musimy podołać wyzwaniu!

Na wykonanie ostatnich porcji łańcuchowych czas jest do końca maja. Potem już tylko samo sczepianie łańcucha. Będzie ono się odbywać publicznie na przasnyskim rynku. – Zapraszamy do oglądania tej atrakcyjnej próby. Po jej wykonaniu chcemy jeszcze zrobić sobie wspólne zdjęcie wykonywane z drona. Dlatego mamy nadzieję, że 9 czerwca będzie nas jak najwięcej – zachęca Michał Wiśnicki.

Na profilu facebookowym można podglądać, co dzieje się w poszczególnych gminach w ramach akcji „100 na 100”. Wielki finał już niebawem!

telefon kontaktowy do koordynatora: 605 275 595

mail do koordynatora: michal.wisnicki@wp.pl

Źródło 100 na 100

Skomentuj artykuł

avatar