Rekonstruktorzy z Przasnysza na 103. rocznicy Bitwy Gorlickiej.

27 kwietnia 2018 roku GRH 14. Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza pod dowództwem Mariusza Maciaszczyka wybrała się do kolegów z Małopolski, a dokładnie do Sękowej k. Gorlic, by wziąć udział w 103. rocznicy Bitwy Gorlickiej.

Po 11 godzinach jazdy dotarliśmy do Sękowej w sobotę rano. Sobotni dzień zachwycał piękną, słoneczną pogodą i był dniem klimatyzującym dla naszej GRH. Wieczorem delegacja naszej grupy wybrała się na pobliski cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej (spoczywa na nim wielu Polaków), by wziąć udział w mszy polowej poświęconej ofiarom bitwy.

W niedzielę, dokładnie o 15-tej rozpoczęła się inscenizacja bitwy gorlickiej. Batalia odgrywana była na nowym terenie, na wzgórzu w okolicach „pól pańskich”. Nasza GRH ulokowała się na wzgórzu w okopach i  obozowisku. W czasie pokazu siły austriacko – niemieckie zdobywały owo wzgórze. Bój wyglądał na bardzo krwawy, były samoloty, armaty, moździerze, samochody i ciężkie karabiny maszynowe. Zgodnie z prawdą historyczną musieliśmy poddać wzgórze.

Bardzo ciekawym epizodem inscenizacji było „zmartwychwstanie wszystkich poległych”, którzy zebrali się zmieszani armiami na wzgórzu. Rekonstruktorzy w sposób symboliczny uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Schodząc szeregiem w dół nieśli zapalone biało-czerwone świece tworząc piękną „mgłę” w barwach Rzeczypospolitej Polskie,j z której powstała mglista flaga biało-czerwona. Po dojściu przed publiczność odśpiewany został Hymn Polski. Na zakończenie przeprowadzono defiladę przed VIP-ami i publicznością. 14pss do Sękowej pojechał już po raz ósmy, a inscenizacja pod Gorlicami jest niemal cyklicznym elementem naszego kalendarza. GRH 14PSS oraz koło historyczne TPZP dziękuje organizatorom za zaproszenie, rekonstruktorom za wspaniały klimat koleżeński a widzom za brawa. Organizatorem inscenizacji była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. – relacjonuje Mariusz Maciaszczyk.

Skomentuj artykuł

avatar