Rekonstrukcja Historyczna w Chojnowie 2020 [FOTO]

Na Mazowszu rok 2020 został ogłoszony rokiem Bitwy Warszawskiej, upamiętniającym okrągłą rocznicę bitwy stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jednej z przełomowych bitew w historii świata. Znaczącą częścią obchodów na naszym terenie była rekonstrukcja historyczna „Rok 1920 na północnym Mazowszu”.

 

Na pamiątkę wydarzeń sprzed 100 lat punktualnie w południe 22 sierpnia na rynku w Przasnyszu nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej m.in. płk. Adamowi Kocowi, która powstała z inicjatywy Rady Dziedzictwa Regionalnego. Następnie odbył się apel poległych przy mauzoleum na przasnyskim cmentarzu parafialnym, a w chojnowskim dworze było można zwiedzać okolicznościowe wystawy oraz wziąć udział w występach i prezentacjach historycznych.

Wydarzenie zwieńczyła rekonstrukcja historyczna „Rok 1920 na północnym Mazowszu”.

Organizatorem rekonstrukcji dofinansowanej ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego było Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej, zaś gospodarzem gmina Czernice Borowe. W rekonstrukcji udział wzięli m.in. GRH 14. Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, SRH 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy, SRH Marienburg, stajnia Tarpan oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

M. Jabłońska


 

guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid
Dawid
6 miesięcy temu

Wójt czernic bawi się za publiczne pieniądze . Cała ta rekonstrukcja to jedna lipa

Jacek
Jacek
6 miesięcy temu

Świetna inscenizacja, brawa dla Wójta Czernic Borowych za inicjatywę 🙂 lepsza taka impreza, która dodatkowo edukuje historycznie i upamiętnia Bohaterów niż koncerciki disco-polo.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu
odpowiada  Jacek

To mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!

Marcin
Marcin
6 miesięcy temu

Czy tylko ja widzę na drugim zdjęciu twarz z ognia 🤔

Jacek
Jacek
6 miesięcy temu
odpowiada  Marcin

Masz rację, czyją to twarz?

Kandydat
Kandydat
6 miesięcy temu

Towarzystwo wzajemnej adoracji bawi się na tych imprezach, dla pospulstwa przedstawionko i jest ok.

cilick
cilick
6 miesięcy temu
odpowiada  Kandydat

Ta lepiej siedzieć w domu z pilotem w jednej a piwem w drugiej i patrzyć jak kałdun rośnie. Dobrze, że są ludzie, którzy mają pasje.

Aśko
Aśko
6 miesięcy temu

obserwator, mamy pandemię wójt i jego świta jak widać bawi się doskonale za publiczne pieniądze , nie obchodzi ich to że ludzie do apteki muszą jeżdzić 24 km nie naprawione drogi ,zaniedbane zbiorniki wodne l. opamiętajcie się