Ratownicy Medyczni edukowali dzieci w Ulatowie-Adamach.

W szkole uczymy się wielu rzeczy. Ale być może najważniejszą z lekcji jest ta o niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. I takie właśnie zajęcia odbyli na początku listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ulatowie-Adamach, we współpracy z przedstawicielami kadry Ratownictwa Medycznego „MEDITRANS OSTROŁĘKA”.

Reprezentant tej instytucji, ratownik Adam Maliński, oraz pielęgniarka ze szpitala w Przasnyszu Grażyna Mostowa przeprowadzili dla uczniów zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Oprócz części teoretycznej – omówienia konieczności i prawnego wymogu udzielania osobie poszkodowanej pomocy przez osoby dorosłe, przedstawienia zasad funkcjonowania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego – uczniowie przeszli także część praktyczną: ćwiczyli oddechy ratownicze, masaż serca, opatrywanie ran, unieruchamianie kończyn itp.

Oprócz szkolenia dzieci miały okazję zapoznać się z charakterem pracy ratownika i pielęgniarki. To trudne i odpowiedzialne zawody, niejednokrotnie wykonywane w bardzo ciężkich okolicznościach, wymagające jednoczesnego profesjonalizmu i opanowania ogromnej uwagi w sytuacjach, gdy zagrożone jest życie ludzkie. Pielęgniarka i ratownik medyczny muszą udzielać szybkiej i sprawnej pomocy w stanach nagłych zagrożenia życia, wypadkach i katastrofach. Ich szybkie i trafne działania decydują o zachowaniu, przywróceniu i podtrzymaniu podstawowych funkcji życiowych człowieka.

Uczniowie z klas I-VIII bardzo dobrze radzili sobie z wykonywaniem różnych ćwiczeń zaprezentowanych przez ratownika medycznego.

Źródło UG Krzynowłoga Mała
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments