Przeszczep szansą na życie. Transplantacje na Mazowszu

Doświadczenia osób żyjących z przeszczepem, zadania i rola szpitalnego koordynatora transplantacyjnego oraz pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku – to niektóre tematy poruszone podczas konferencji naukowej „Transplantacja darem życia”. W spotkaniu w Wyższej Szkole Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie udział wziął wicewojewoda Dariusz Piątek.

Podczas konferencji stan polskiej transplantologii w 2013 roku przedstawił prof. Roman Danielewicz, dyrektor Poltransplantu. Natomiast o założeniach i realizacji programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim” opowiedział prof. Paweł Nyckowski, koordynator programu z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na Mazowszu liczba dawców wzrosła od 2009 do 2012 roku o 83 proc. (z 43 do 79 dawców). Rośnie również liczba aktywnych szpitali w programie pozyskiwania narządów od osób zmarłych, w 2007 roku było to 12 placówek, a w 2012 roku – 20.

W czasie spotkania można było zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej na stanowisku prowadzonym przez pracowników Zakładu Transfuzjologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W Polsce co roku ok. 12 tys. osób zapada na białaczki i inne, często nowotworowe, choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu jedyną szansą wyleczenia jest przeszczep komórek macierzystych od zdrowego dawcy. Ponadto, uczestnikom spotkania udostępnione zostały oświadczenia woli, służące do wyrażenia zgody na pobranie po śmierci tkanek i narządów.

Program „Partnerstwo dla Transplantacji” powstał z inicjatywy Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej w lipcu 2009 roku. Jego głównymi celami są: zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych, rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych, uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów oraz utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Szacuje się, że dzięki niej każdego roku szansę na powrót do zdrowia ma ok. 1 – 1,5 tys. osób w kraju. Na całym świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc doczekać się przeszczepu.


Mazowiecki Urząd Wojewódzki


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments