Przasnyszanka laureatką konkursu „Miłość z podbitym okiem?…”

W dniu 03.12.2014r w Sejmie odbyło się podsumowanie i gala finałowa III edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego  „Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie”.

Wydarzenie zorganizowała wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska oraz prezydent Radomska Anna Milczanowska. Termin gali doskonale wkomponował się w trwającą od 25 listopada 2014r Kampanię 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. Honorowym patronatem uroczystość objął Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski. Na spotkanie licznie  przybyły posłanki , przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką przeciwdziałania przemocy oraz inni zaproszeni goście. Gośćmi specjalnymi były : Joanna Koroniewska i Tamara Arciuch.

Celem zorganizowanego już po raz trzeci konkursu było wsparcie ofiar przemocy domowej, zachęcenie do aktywnego sprzeciwu wobec niej oraz przełamywanie stereotypów na temat przemocy w rodzinie – nadal często traktowanej w Polsce jako tabu. Osoby, które doświadczyły przemocy ze strony bliskich i poradziły sobie z problemem, zostały zaproszone do przedstawienia swojej historii na piśmie. Nadesłane prace oceniła kapituła konkursu, w składzie której znajdowały się osoby od dawna zaangażowane w przeciwdziałanie przemocy domowej : przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, policji, mediów , parlamentu.

Na uroczystość zostało zaproszonych dwadzieścia finalistek , których prace zostały wyłonione spośród wszystkich nadesłanych. Finalistki otrzymały białe wstążki. Po wygłoszeniu przemówień wręczono trzy główne nagrody oraz wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajęła Przasnyszanka, która zechciał podzielić się swoją życiową historią. Jej praca został przeczytana podczas uroczystości przez aktorkę Tamarę Arciuch, która nie zdołała ukryć wzruszenia. Podczas gali naszej laureatce towarzyszyli członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie: Joanna Cieślik – przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego, Dyrektor MOPS w Przasnyszu, Katarzyna Przybysz – sekretarz Zespołu Interdyscyplinarnego, pracownik socjalny MOPS oraz członkowie Zespołu – Lidia Żbikowska-Jeronim , pedagog Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi oraz Mariusz Pogorzelski- dzielnicowy Komendy Powiatowej w Przasnyszu.

 –  Jak co roku, przeczytanie wszystkich nadesłanych prac było bardzo trudne, bo mimo świadomości, że ich autorki najgorsze mają już za sobą, ich prace niosą taki ładunek emocji, że za każdym razem serce ciśnie się do gardła a łzy stają w oczach – powiedziała wicemarszałek Elżbieta Radziszewska nawiązując do opisanych historii.

Poniżej publikujemy nagrodzoną pracę mieszkanki Przasnysza.

LIST

 


 

Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...