Przasnyszanin Jerzy Nieliwodzki jako pierwszy Polak nominowany do nagrody „E.T. Medal Krenkla”.

W kwietniu 2019 roku, przasnyszanin Jerzy Nieliwodzki, jako pierwszy Polak, został nominowany przez Rosyjski Komitet Narodowej Akademii Badań i Odkrywców „Rosyjski podróżnik” do nagrody „E.T. Medal Krenkla” za wybitny globalny wkład w ruch radiowy amatorów.

Medal ten przyznawany jest za wyjątkowy wkład w  globalny ruch radiofonii amatorskiej, wybitnym radioamatorom, operatorom radia polarnego i morskiego, radioamatorom, którzy brali udział w wyprawach (organizatorzy i uczestnicy wypraw na wyspy, ekspedycje radiowe i ekspedycje polarne w niedostępne kraje i terytoria świata) i kosmonauci.

Urodzony w Przasnyszu i wieloletni mieszkaniec naszego miasta, Jerzy Nieliwodzki, swoją przygodę z krótkofalarstwem rozpoczął w 1988 roku mając 12 lat. W 1991 roku zdał egzamin państwowy i otrzymał pozwolenie radiowe oraz znak wywoławczy SP5VYI.

Ernst Teodorovich Krenkel – światowej sławy radziecki i rosyjski badacz polarny, profesjonalny radiowy amator-krótkofalowiec (pracujący, jako operator radiowy z obszarów Arktyki i Antarktyki, osobiste znaki wywoławcze to PGO, RPX, UPOL, RAEM, RAEM / MM, UA1KED, EU2EQ, U3AA, UA3AA). Był także radiomanem na pierwszej radzieckiej stacji dryfującej na Biegunie Północnym-1 i brał udział w wielu innych ekspedycjach arktycznych i antarktycznych. Bohater Związku Radzieckiego, doktor geografii, wybitny działacz społeczny, pierwszy przewodniczący ZSRR Central Radio Club (CRC), przewodniczący Federacji Radio sportu Związku Radzieckiego (1959-1971), pierwszy przewodniczący All-Union Philately Towarzystwo Związku Radzieckiego (1966-1971).

E.T. Krenkel to postać legendarna. Jego imię kojarzy się z epoką załamania na Antarktydzie. Odwaga i męstwo były jego spółgłoskami towarzyszącymi. Był jednym z „wczesnych odkrywców” Arktycznej i Północnej Drogi Morskiej. Wszechstronna wiedza z zakresu radiotechniki, pasji do krótkofalarstwa i profesjonalizmu w radiofonii amatorskiej pozwoliła mu na stworzenie dobrze funkcjonującej łączności radiowej w trudnych warunkach meteorologicznych Arktyki i Antarktyki. Dzisiaj karty QSL napisane przez Krenkela są najcenniejsze wśród kolekcji amatorskich radia na całym świecie.

W ostatnim stuleciu, kiedy ruch radioamatorski ożył, E.T. Krenkel pracował, jako operator radiowy, używając znanego na całym świecie znaku RAEM, który przeszedł do historii HAMRADIO.

red.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments