Przasnyszanie wybrali. Sprawdź wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim!

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim miasta Przasnysz. Nasze głosy zadecydowały o tym, na jakie cele w 2020 roku zostanie przeznaczona kwota 300 tys. zł. Najwięcej zyskał plac zabaw przy przasnyskiej „Trójce”, ponieważ dotyczą go aż dwa zwycięskie projekty. Do realizacji nie trafi jednak konserwacja figury św. Rocha.

W tegorocznej edycji budżetu mogliśmy głosować na 11 projektów, a dzięki głosom przasnyszan zostanie zrealizowanych 6 z nich. Limit środków na jeden pomysł wynosił 50 tys. zł.

Głosowało ponad 1,5 tys. mieszkańców miasta

W głosowaniu wzięło udział 1571 osób, z czego 1434 osoby oddały głosy ważne. Głosów nieważnych było 137, co stanowi 9% ogółu. Niemal po równo rozłożyły się głosy oddane przez internet i w wersji papierowej. Wśród głosujących elektronicznie dominowali użytkownicy urządzeń mobilnych, za pomocą których oddano 70% głosów. Za pomocą komputerów oddano 212 głosów (30%). Wśród głosujących dominowały kobiety, stanowiące 59% ogółu głosujących.

Najsilniej reprezentowaną grupą wiekową byli ludzie młodzi do 25. roku życia. Stanowili 37% osób głosujących. Najmniej liczną grupę (8,9%) stanowili przasnyszanie pomiędzy 50. a 59. rokiem życia. Dość licznie zagłosowały osoby w przedziale wiekowym 36-49 lat (21,4%) oraz ludzie po 60. roku życia (13,6%).

Pierwszy ważny głos został oddany we wtorek, 8 października. Miało to miejsce kilkadziesiąt minut po uruchomieniu głosowania, dokładnie 21 minut po północy. Ostatni ważny oddany głos oddano w piątek, 25 października o 15:08.

Sześć zwycięskich projektów

Zadaniem, które zdobyło największe uznanie przasnyszan, okazała się „Rozbudowa placu zabaw i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 3”, która uzyskała poparcie 600 mieszkańców. Plac zabaw zostanie doposażony i przystosowany dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat za sumę 49 999,99 zł. Projekt zakłada montaż sześciu nowych urządzeń zabawowych, które zostaną wkomponowane na istniejącym już, szkolnym placu zabaw. Powstanie tam m.in.: siatka wspinaczkowa, mini zjeżdżalnia, huśtawki: konik i samochodzik oraz mini karuzela.

Kolejny ze zwycięskich projektów także dotyczy „Trójki”. 535 ważnych głosów, zyskała Wymiana nawierzchni placu zabaw i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 3 w Przasnyszu”. Projekt będzie kosztował 45 050,92 zł i obejmie wymianę nawierzchni z piasku na bezpieczną nawierzchnię z płytek SBR. Płytki będą miały wymiary 50 cm x 50 cm i zostaną położone na podbudowie betonowej. Na nowej nawierzchni będzie można lepiej zadbać o porządek, a co za tym idzie i o bezpieczeństwo bawiących się dzieci.

Co istotne, plac zabaw i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 3 będzie dostępny nie tylko dla podopiecznych placówki, ale także dla dzieci z okolicy. Nowa nawierzchnia umożliwi im spędzanie czasu wolnego na placu zabaw również po opadach deszczu.

Trzecią lokatę zajął projekt, tym razem dotyczący przasnyskiego „Wembley”, gdzie zostanie zrealizowane zadanie „Trampoliny mamy, więc całymi rodzinami o zdrowie dbamy”. Instalacja trampolin zostanie wykonana w przyszłym roku za sumę 50 tys. zł. Projekt polega na zamontowaniu dwóch zestawów trampolin. Każdy zestaw będzie się składał z trzech trampolin kwadratowych oraz trzech okrągłych; wykonany zostanie z płótna odpornego na działania wandali. Na trampoliny zagłosowało 514 mieszkańców.

Czwartym projektem, który uzyskał 490 głosów, będzie „Plastusiowy plac zabaw”, który powstanie na terenie zielonym w Miejskim Przedszkolu nr 1 w Przasnyszu przy ul. Lipowej 8. Co istotne, montaż zabawek nie zagrozi rosnącym tam drzewom. Na zagospodarowanym placu zabaw zostaną zamontowane urządzenia niezbędne do rekreacji ruchowej i ćwiczeń zręcznościowych dla dzieci. W skład zestawu wchodzą: karuzela z siedziskiem i kierownicą, sprężynowiec, lokomotywa, system PRO 205 (2 x wieża z dachem, 2 zjeżdżalnie, 2 przejścia rurowe, pomost, wejście wspinaczkowe, gra” Kółko i krzyżyk” oraz tablica do rysowania). Koszt realizacji projektu to 45 600,00 zł. Plac zabaw zostanie udostępniony mieszkańcom, w tym celu zostanie otwarta bramka.

„Chodź pobawisz się z nami”, to zadanie obejmujące doposażenie placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu, za sumę 49 238,20 zł. Projekt, na który zagłosowało 449 mieszkańców, obejmuje zakup i montaż zabawek zewnętrznego placu zabaw, w skład których wejdą: wieża wspinaczkowa, domek ze zjeżdżalnią, bujak konik, bujak samochód oraz karuzela. Nowe zabawki będą przeznaczone dla dzieci przebywających w przedszkolu (w grupach wiekowych 3, 4 i 5-letnich), dzieci uczęszczających do żłobka, a także dla wszystkich dzieci odwiedzających plac zabaw.

Ostatnim z zakwalifikowanych do realizacji projektem jest „Akcja Segregacja”. Zakłada on zakup i montaż koszty, w których odpady można będzie zbierać w 4 frakcjach: bio, papier, szkoło, plastik. Pozwoli to na obniżenie kosztów odbioru śmieci, a także może zachęcić rodziny do podjęcia segregacji w gospodarstwach domowych. Zakupione pojemniki zostaną umieszczone na terenie miasta Przasnysz, ze szczególnym uwzględnieniem osiedli socjalnych. Projekt zostanie zrealizowany za sumę 50 tys. zł, lecz wygeneruje kolejne koszty, związane z regularnym opróżnianiem pojemników. Istnieje poważna obawa czy podmiot, który będzie obsługiwał system odbioru odpadów w przyszłym roku i latach następnych, będzie skłonny opróżniać pojemniki, tak często jak będzie to konieczne.

Nie zostaną wykonane następujące zadania:

Doposażenie placu zabaw na terenie Osiedla przy ul. Zawodzie 4H (407 głosów), zakup i instalacja ławek betonowych z oparciami oraz koszy betonowych koszy na śmieci (325 głosów), mała infrastruktura, duża integracja (322 głosy), zakup i instalacja stołów piknikowych wraz z ławkami/siedziskami (309).

Niestety, w ramach budżetu obywatelskiego nie nastąpi także konserwacja figury św. Rocha wraz z przebudową postumentu. Projekt zajął ostatnią lokatę, zyskując 200 głosów. To wielki cios dla niszczejącej figury, która jest ważnym elementem historycznej tkanki Przasnysza. O projekcie opowiedziała nam wcześniej Maria Weronika Kmoch, a jej artykuł można przeczytać tu: Maria Weronika Kmoch: Kto (po)kocha Rocha?

M. Jabłońska

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bolek
Bolek
1 rok temu

Z tego wynika, że z 300 tysięcy, które mają być do wydania zostaje jeszcze 10110,89 zł – może te pieniądze przeznaczyć na dalsze zadrzewianie miasta? 🙂