Lotnisko w Sierakowie – mini kosmodromem badawczym

Dnia 30 maja 2016 roku na trawiastym Lotnisku w Przasnyszu o godzinie 14:21 wystartowała rakieta firmy SpaceForest BIGOS 3. BIGOS 3 w odróżnieniu od poprzedniej wersji (BIGOS’a 2 zniszczonej przez saperów z powodu niefortunnego lądowania w Mrzezinie i wywołanej tym paniki) wykonany został w najlepszych dostępnych obecnie technologiach. Jako przykład można podać między innymi ultralekkie poszycie kompozytowe w strukturze plastra miodu, elementy konstrukcyjne wykonane za pomocą obrabiarek CNC z najlepszych stopów aluminium oraz nowatorski silnik hybrydowy na bazie ciekłego podtlenku azotu (N2O znanego także jako gaz rozweselający) i polipropylenu.

Rakieta odbyła krótki poddźwiękowy lot osiągając pułap  1.1 km. Natychmiast po osiągnięciu pułapu komputer pokładowy otworzył spadochron hamujący, zapewniając szybki i bezpieczny powrót w kierunku ziemi. Na wysokości  200 m nad ziemią awionika rakiety otworzyła spadochron główny i doprowadziła do rozdzielenia się członu napędowego rakiety i głowicy zawierającej aparaturę badawczą. Chwilę później oba człony rakiety bezpiecznie i bez żadnego uszczerbku wylądowały na terenie lotniska pomimo silnych porywów wiatru. Rakieta zasilana była silnikiem SF4b z aktywnym chłodzeniem wodnym, którego czas pracy ograniczono jedynie do 2 [s]. Chłodzenie wodne praktycznie eliminuje problem zagrożenia pożarowego w lotach badawczych z użyciem rakiet, ponieważ najgorętsze części silnika nagrzewają się maksymalnie do 100 stopni C, nie może więc dojść do zapłonu suchej trawy czy innego poszycia terenu po wylądowaniu rakiety.

Strzał rakiety odbył się w ramach projektu badawczego realizowanego przez konsorcjum złożone z instytucji naukowej – Politechniki Warszawskiej i dwóch firm: SpaceForest, która oprócz usługi wynoszenia dostarcza też system mechaniczny sterów aerodynamicznych i RS Technologies, która dostarcza sterowniki elektryczne i komputer pokładowy misji. Przeprowadzony eksperyment polegał na badaniu parametrów lotu rakiety z zablokowanymi sterami kierunku; badano przyspieszenia, prędkości obrotowe, ciśnienie, pozycję (na podstawie sygnału GPS) i inne. Jest to pierwszy eksperyment z użyciem rakiety w ramach trwającego projektu.

Lotnisko Aeroklubu Północnego Mazowsza w Przasnyszu współpracuje od dłuższego czasu z Politechniką Warszawską w ramach projektów badawczych, między innymi nad bezzałogowcami, a teraz próbnymi lotami lekkich rakiet sondujących.


Start rakiety


 

Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...