Przasnysz jasnym punktem na rolniczej mapie Mazowsza

W ubiegły wtorek 14 lutego Miejski Dom Kultury w Przasnyszu stał się miejscem spotkania ponad 300 hodowców i plantatorów z północnego Mazowsza, uczniów szkół rolniczych z naszego regionu z między innymi: wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, starostą powiatu przasnyskiego, doktorami z SGGW w Warszawie i PWSZ w Ciechanowie. Pierwsza konferencja poświęcona rolnictwu zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Rozwoju Rolnictwa w Przasnyszu przeszła do historii.

Wydarzenie podzielone zostało na dwa bloki tematyczne. Pierwsza część poświęcona była uprawie kukurydzy, odpowiedniemu przygotowaniu kiszonek, wyborze odmian, jak również wykorzystaniu środków ochrony roślin. Druga część dotyczyła rozwoju polskich gospodarstw rolnych w kontekście działań samorządowych i rządowych (legislacyjnych) i wykorzystaniu środków z perspektywy unijnej 2014-2020.

Polskie gospodarstwa rolne zmieniły się nie do poznania w ciągu ostatnich lat

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10.00 bardzo ciekawym wykładem dr inż. Marcina Gołębiewskiego z Wydziału Nauki o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Tematem wystąpienia było żywienie bydła mlecznego kiszonką z kukurydzy. Przedstawił on bardzo praktyczne i proste sposoby na zredukowania kosztów produkcji. Mówił o innowacjach w przygotowaniu kukurydzy na kiszonkę wpływających na jakość tej paszy. Opowiedział o nowych technikach konserwacji kiszonek. Drugim prelegentem był dr inż. Zbigniew Pawlonka z PWSZ w Ciechanowie, który poruszył kwestię uprawy kukurydzy w gospodarstwach prowadzących chów bydła mlecznego.

Jaka odmiana kukurydzy najlepiej sprawdzi się w naszym regionie

Doradca ds. upraw z hiszpańskiego koncernu Atlantica Agricola – Miguel Martinez Miralles przybliżył objawy niedoborów pokarmowych w kukurydzy. Zwrócił uwagę zgromadzonych na fakt, że firmy produkujące na potrzeby rolnictwa mogą wprowadzać w ich mniemaniu najlepsze produkty, jednak to plantatorzy i hodowcy poprzez doświadczenia w swoich gospodarstwach, w warunkach lokalnych, mogą właściwie ocenić i zweryfikować ich działanie. Dr inż. Dariusz Dereń z Caussade Nasiona Polska zaprezentował doświadczenia prowadzone na poletkach doświadczalnych w całej Polsce.

Niestety przez bardzo napięty plan spotkania dr Dereń zdołał w pełni przybliżyć tylko najnowszą i zarazem najlepszą odmianę kukurydzy na kiszonkę z hodowli Caussade – Batisti, zarejestrowaną w suchym 2015 roku na terenie Niemiec. Po rozmowach w kuluarach wiemy, że hodowcy byli zainteresowani również innymi odmianami na omówienie których nie starczyło czasu. Dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszej siedziby na ulicę Piłsudskiego 92. Posiadamy tam szczegółowe opracowania badań dotyczące poszczególnych odmian – mówi Przemysław Sawicki z Regionalnego Ośrodka Rozwoju Rolnictwa.

Na koniec pierwszej części konferencji Jacek Choromański – doradca Bayer CropScience zaprezentował kompleksowy program ochrony kukurydzy oparty o najnowsze badania polowe.

Perspektywy rozwoju polskich gospodarstw rolnych

Drugą część konferencji otworzył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi- Rafał Romanowski. Zgromadzeni z uwagą słuchali  ministra, który poruszył szereg ważnych dla każdego rolnika tematów. Mówił między innymi o wyrównywaniu szans edukacyjnych na obszarach wiejskich i rozwoju kształcenia rolniczego, zrealizowanych inwestycjach, budżecie w unijnej perspektywie 2014-2020. Poruszył również szereg zmian legislacyjnych wprowadzonych w ostatnim czasie przez rząd. Po ministrze głos zabrali: Kzysztof Bieńkowski – kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie i starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, który zaprezentował koncepcje aktywizacji inwestycyjnej stref gospodarczych powiatu przasnyskiego i ich wpływu na rozwój rolnictwa w regionie.

Zainteresowanie konferencją przeszło naszej najśmielsze oczekiwania. Dziękujemy wszystkim prelegentom i gościom za tak liczne przybycie, wymianę wiedzy i doświadczeń. W przyszłości planujemy przygotować szereg tego typu spotkań poświęconych konkretnym zagadnieniom związanym z rolnictwem – mówi Paweł Sawicki z Regionalnego Ośrodka Rozwoju Rolnictwa.

GwP Rolnictwo

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments