Przasnyskie Starostwo wesprze gminę Przasnysz w modernizacji zalewu w Karwaczu.

Jak wynika z zapisów porozumienia intencyjnego, podpisanego 7 października 2019 r. przez oba samorządy, strony zadeklarowały współpracę przy opracowaniu koncepcji oraz dokumentacji projektowo – wykonawczej adaptacji i dostosowania zalewu w Karwaczu do celów rekreacyjno – wypoczynkowych dla mieszkańców powiatu przasnyskiego.

Prace wstępne potrwają do 2023 roku. Opracowana dokumentacja ma obejmować m.in. przebudowę tamy na Morawce, oczyszczenie i pogłębienie zbiornika wodnego, utworzenie kąpieliska wraz plażą, budowę infrastruktury towarzyszącej.

Sporządzona dokumentacja projektowa posłuży do ubiegania się o środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Inwestorem i liderem projektu przebudowy zbiornika będzie gmina Przasnysz, która zabezpieczy również 25% wysokości wkładu własnego inwestycji. Główny ciężar finansowy wkładu własnego miałoby ponieść natomiast przasnyskie starostwo, które zabezpieczy aż 75% wysokości wkładu własnego.

– Chcemy pomóc gminie Przasnysz w przebudowie zbiornika w Karwaczu zarówno finansowo jak i merytorycznie. Obiecywaliśmy to w kampanii wyborczej. Wiem, że w przygotowywanych obecnie programach rządowych mają znaleźć się środki na małą i dużą retencję i ja, jako starosta będę skutecznie walczył o ich pozyskanie. Budowa takich zbiorników jest szczególnie istotna na naszych terenach nie tylko ze względu na ich walory rekreacyjne, ale także jako forma przeciwdziałania okresowym suszom i zagwarantowania właściwego retencjonowania zasobów wody, której jest w Polsce niestety coraz mniej. Chcemy również doprowadzić w przyszłości do modernizacji podobnych zbiorników w Chorzelach i być może w Łojach – podsumował starosta Bieńkowski.


Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

5
Skomentuj artykuł

avatar
4 Liczba wątków
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętsze tematy
5 Comment authors
Op1HansJadwigaMarekMiruś Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Miruś
Gość
Miruś

Dobrze, a jeśli starosta zostanie posłem i opuści starostwo w Przasnyszu to czy jego następca również będzie chciał kontynuować rozmowy o odnowieniu zalewu w Karwaczu? czy temat zniknie? Bo to Pan Krzysztof chce wesprzeć jako głowa starostwa, a gdyby głowa się zmieniła to temat upadnie? Czy może zostały podpisane już jakieś porozumienia pod rygorem prawnym, które będą koniecznie musiały uregulować zapowiedzianą sytuację i zostać zrealizowane?

Marek
Gość
Marek

2023 rok? Cztery lata będą pogłębiać taką sadzawkę? Dobre tempo, nie ma co.

Hans
Gość
Hans

Gdzie pogłębiać… prace wstępne w celu opracowania projektu mają potrwać do 2023r …żenua…

Jadwiga
Gość
Jadwiga

Brawo. Wreszcie coś się będzie działo.

Op1
Gość
Op1

Dobry pomysł, brawo, tylko kiedyś słyszałem opinie, że Karwacz niezbyt się nadaje na takie cele przez torfowiska. Ktoś może to potwierdzić?