Przasnyskie Starostwo wesprze gminę Przasnysz w modernizacji zalewu w Karwaczu.

Jak wynika z zapisów porozumienia intencyjnego, podpisanego 7 października 2019 r. przez oba samorządy, strony zadeklarowały współpracę przy opracowaniu koncepcji oraz dokumentacji projektowo – wykonawczej adaptacji i dostosowania zalewu w Karwaczu do celów rekreacyjno – wypoczynkowych dla mieszkańców powiatu przasnyskiego.

Prace wstępne potrwają do 2023 roku. Opracowana dokumentacja ma obejmować m.in. przebudowę tamy na Morawce, oczyszczenie i pogłębienie zbiornika wodnego, utworzenie kąpieliska wraz plażą, budowę infrastruktury towarzyszącej.

Sporządzona dokumentacja projektowa posłuży do ubiegania się o środki zewnętrzne na realizację inwestycji. Inwestorem i liderem projektu przebudowy zbiornika będzie gmina Przasnysz, która zabezpieczy również 25% wysokości wkładu własnego inwestycji. Główny ciężar finansowy wkładu własnego miałoby ponieść natomiast przasnyskie starostwo, które zabezpieczy aż 75% wysokości wkładu własnego.

– Chcemy pomóc gminie Przasnysz w przebudowie zbiornika w Karwaczu zarówno finansowo jak i merytorycznie. Obiecywaliśmy to w kampanii wyborczej. Wiem, że w przygotowywanych obecnie programach rządowych mają znaleźć się środki na małą i dużą retencję i ja, jako starosta będę skutecznie walczył o ich pozyskanie. Budowa takich zbiorników jest szczególnie istotna na naszych terenach nie tylko ze względu na ich walory rekreacyjne, ale także jako forma przeciwdziałania okresowym suszom i zagwarantowania właściwego retencjonowania zasobów wody, której jest w Polsce niestety coraz mniej. Chcemy również doprowadzić w przyszłości do modernizacji podobnych zbiorników w Chorzelach i być może w Łojach – podsumował starosta Bieńkowski.


Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miruś
Miruś
1 rok temu

Dobrze, a jeśli starosta zostanie posłem i opuści starostwo w Przasnyszu to czy jego następca również będzie chciał kontynuować rozmowy o odnowieniu zalewu w Karwaczu? czy temat zniknie? Bo to Pan Krzysztof chce wesprzeć jako głowa starostwa, a gdyby głowa się zmieniła to temat upadnie? Czy może zostały podpisane już jakieś porozumienia pod rygorem prawnym, które będą koniecznie musiały uregulować zapowiedzianą sytuację i zostać zrealizowane?

Marek
Marek
1 rok temu

2023 rok? Cztery lata będą pogłębiać taką sadzawkę? Dobre tempo, nie ma co.

Hans
Hans
1 rok temu
odpowiada  Marek

Gdzie pogłębiać… prace wstępne w celu opracowania projektu mają potrwać do 2023r …żenua…

Jadwiga
Jadwiga
1 rok temu

Brawo. Wreszcie coś się będzie działo.

Op1
Op1
1 rok temu

Dobry pomysł, brawo, tylko kiedyś słyszałem opinie, że Karwacz niezbyt się nadaje na takie cele przez torfowiska. Ktoś może to potwierdzić?