Przasnyskie kolędowanie 2020 –  śpiewajmy kolędy, ocalmy pastorałki.

Jeżeli ktoś kiedykolwiek uczestniczył w lokalnych uroczystościach patriotycznych, czy innych wydarzeniach organizowanych przez władze miasta Przasnysz, czy też bardzo aktywnych przasnyskich seniorów, zapewne słyszał Miejski Chór Męski. Grupa ta  działa w Przasnyszu od 2013 r. a tworzą ją miłośnicy śpiewania wywodzący się w głównej mierze z chórów parafialnych, które działały lub działają na terenie Przasnysza.

Prawdopodobnie nigdy nie byłoby tej grupy zapaleńców na kulturalnej mapie Przasnysza, gdyby nie osobiste zaangażowanie w tworzenie chóru ówczesnego burmistrza – Waldemara Trochimiuka. Pierwszym opiekunem przasnyskiego chóru był młody organista z Krasnego Sylwester Stolarczyk. Od ponad 4 lat chór prowadzi absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Waldemar Maćkowski. W swoim repertuarze chór posiada utwory patriotyczne, utwory muzyki popularnej i rozrywkowej. Wykonuje też pieśni religijne. Posiada również opracowane liczne utwory związane z Przasnyszem, których autorami, zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej są członkowie chóru. Chór prezentuje się głównie w czasie lokalnych wydarzeń, a w 2016 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, gdzie otrzymał wyróżnienie.

Obecny Burmistrz, bez cienia wątpliwości, uznał dotychczasowy dorobek oraz potrzebę kontynuowania i rozwijania działalności chóru i kontynuuje mecenat nad jego działalnością.

W środowisku tegoż chóru zrodził się pomysł, aby  na przełomie 2019 i 2020 roku doprowadzić do zorganizowania w Przasnyszu przeglądu kolęd i pastorałek. Zamysłem organizatorów projektu, oprócz ubogacenia przeżywania okresu Bożego Narodzenia w naszym mieście, jest  przywrócenie w pamięci mieszkańców Przasnysza uroku i prostoty pastorałek, które raczej nie towarzyszą liturgii w kościołach, wykonywane są rzadko, i w związku z tym, stopniowo zanikają w naszej pamięci. Stanowią one ważny element naszej polskiej tradycji i religijności i jako takie, godne są pielęgnowania i zachowania dla kolejnych pokoleń. Dlatego każdy z uczestników został zobowiązany do przygotowania dwóch kolęd, tych powszechnie znanych i dwóch pastorałek.

Projekt, który otrzymał nazwę „Przasnyskie kolędowanie 2020 –  śpiewajmy kolędy, ocalmy pastorałki” zyskał sympatię władz miasta zakłada, że uczestnikami przeglądu będą chóry, zespoły muzyczne i śpiewacze funkcjonujące w miejscowościach północnego Mazowsza. Organizację wydarzenia zdecydował wesprzeć i przyjąć na siebie obowiązki gospodarza Proboszcz Przasnyskiej Fary ks. dr Andrzej Maciejewski. Koncert finałowy, który odbędzie się  w dniu 5 stycznia 2020 r. o godzinie 16.30 w kościele p.w. Św. Wojciecha w Przasnyszu,  wprowadzi też  mieszkańców Przasnysza w coroczne, przasnyskie obchody Orszaku Trzech Króli.

Propozycja spotkała się z wręcz entuzjastycznym odzewem ze strony chórów, do których organizatorzy zwrócili się z ofertą udziału, do tego stopnia, że organizatorzy byli zmuszeni odmówić udziału części zespołów, aby zbytnio nie rozbudowywać czasu trwania koncertu. Już dziś zapraszamy do Przasnyskiej Fary gdzie wystąpią:

  1. Chór Parafii Św. Floriana w Jednorożcu
  2. Chór „FRANCESCO” z Parafii Św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie
  3. Chór Parafii Św. Jana Kantego w Krasnosielcu
  4. Chór Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie
  5. Chór Parafii Św. Wojciecha w Przasnyszu
  6. Miejski Chór Męski Przasnysz

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments