Przasnyski szpital rozpoczął walkę z otyłością i chorobami kręgosłupa wśród uczniów klas I – VI.

Walka z chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku, przede wszystkim z otyłością, wadami postawy i chorobami kręgosłupa wśród uczniów klas I – VI stała się jednym z priorytetów przasnyskiego szpitala. Od 1 października tego roku SP ZZOZ rozpoczął realizację dwóch projektów unijnych mających na celu walkę z tymi chorobami. Uczestnicy projektów, będą objęci wszechstronną opieka lekarską, fizjoterapeutyczną, dietetyczną, psychologiczną oraz edukacyjną. Wszystko to, dzięki wsparciu UE jest zapewnione całkowicie za darmo.

Nabór oraz kwalifikacja uczestników do projektu „Poprawa stanu zdrowia w zakresie chorób kręgosłupa wśród dzieci z klas I-VI z terenu powiatu przasnyskiego” oraz do projektu „Poprawa stanu zdrowia w zakresie otyłości wśród dzieci z klas I-VI z terenu powiatu przasnyskiego” już się rozpoczęła. Jednak, aby informacja o nich dotarła do jak najszerszej społeczności, SP ZZOZ w piątek, 5 października, zorganizował konferencję, na której przedstawiono zadania i cele projektów.

Na wstępie głos zabrał Jerzy Sadowski, dyrektor szpitala.  Przywitał starostę Zenona Szczepankowskiego, wójtów, burmistrzów gmin powiatu, przedstawicieli szkół podstawowych oraz przedstawicieli Fundacji ProEdoo, która jest koordynatorem projektu.

– Wiemy jak dużym problem jest skrzywienie kręgosłupa i otyłości wśród dzieci i młodzieży – mówił dyrektor. – W naszym projekcie będziemy chcieli, jako beneficjent projektów, których łączna wartość to prawie 700 tys. zł, przy udziale naszej kadry medycznej prowadzić badania lekarskie, a przy udziale kadry fizjoterapeutycznej zajęcia na basenie i na salach gimnastycznych. W ramach projektu będą się dobywały również warsztaty edukacyjne. Nasze działania będą realizowane przez ten rok szkolny, mamy nadzieję, że dzięki środkom unijnym za rok również będziemy takie projekty prowadzić.

Starosta Szczepankowski, który zabrał głos jako następny, podkreślał:  – Składam podziękowania dla Fundacji ProEdoo, że doprowadziła skutecznie do rozpoczęcia projektu. Jestem przekonany, że zostanie on z pożytkiem zrealizowany. Dziękuje dyrektorowi i pracownikom, że wzięli na siebie ciężar odpowiedzialności i zostali beneficjentem projektu, bo to duży obowiązek, ale też duża sprawa dla naszych pociech – dodał. – Myślę, że zainteresowanie obydwoma projektami będzie znaczne, ponieważ i szkoły i młodzież jest już przyzwyczajona do udziału w takich projektach. Realizowaliśmy już na w powiecie przasnyskim podobny projekt finansowany z Funduszy Norweskich, w których brało udział ponad 10 tys. mieszkańców powiatu. A obecne działania to niejako kontynuacja tamtych działań. Początki bywają trudne, szczególnie, jeżeli chodzi o tego typu projekty, ale to są ważne sprawy, ponieważ walka ze schorzeniami w młodym wieku i zapobieganie im ułatwia start w dorosłe życie i zapobiega wielu społecznym problemom. Unia Europejska finansuje nam ten projekt i myślę, że powinniśmy z nich korzystać zawsze, kiedy mamy ku temu okazję.

O zadaniach oraz celach projektu opowiedziała Katarzyna Kurek, która z ramienia Fundacji ProEdoo zajmuje się koordynacją projektu w zakresie chorób kręgosłupa. Na wstępie opowiedziała o głównym celu projektów, czyli zapobieganiu pogłębianiu się problemów zdrowotnych oraz poprawie stanu zdrowia u dzieci. Uczestnicy projektu objęci będą działaniami: edukacyjnymi (warsztaty żywieniowe i edukacyjne) oraz interwencją terapeutyczną w skład, której wchodzą: badania lekarskie, grupowe zajęcia z zakresu aktywności fizycznej – basen i ćwiczenia ruchowe na salach gimnastycznych. Wsparcie obejmie dzieci z każdej z gmin powiatu przasnyskiego: Chorzele, Czernice Borowe, Jednorożec, Krasne, Krzynowłoga Mała, Przasnysz gminy: wiejska i miejska. Dzieci, u których rodzice podejrzewają, że mogą mieć wady postawy, problemy z kręgosłupem, czy za dużo kilogramów, przejdą wstępne badania, a jeżeli schorzenie zostanie wykryte czy potwierdzone to w ramach projektu przejdą badania lekarskie i fizjoterapeutyczne. Specjaliści z SP ZZOZ w Przasnyszu wyznaczą im cele oraz metody walki ze schorzeniami. Następnie pod opieką fizjoterapeutów, oraz specjalistów w zakresie gimnastyki korekcyjnej i ruchowej będą ćwiczyć raz w tygodniu w soboty, na basenie w Chorzelach, i raz w tygodniu, w określone dni robocze w salach gimnastycznych, aby dzieci mogły zrzucić kilogramy czy zniwelować wady postawy.

Udział w projekcie jest całkowicie darmowy, aby zgłosić dziecko do projektu wystarczy wypełnić dokumenty rekrutacyjne, które są dostępne w SP ZZOZ w pokoju nr Z113 lub na stronie internetowej szpitala. Warto się śpieszyć, ponieważ przy rekrutowaniu do projektu liczy się kolejność zgłoszeń.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments