Przasnyski Batik w Lublinie

Pracownia batiku „MAMUT” działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006r. Jak sama nazwa wskazuje zajmujemy się specyficznym rodzajem sztuki, jakim jest batik – tym terminem określa się oryginalny  sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników do tkanin. Technologia batiku wywodzi się z terenów dawnych Indochin, czyli dzisiejszej Tajlandii, Laosu, Kambodży a zwłaszcza indonezyjskiej Jawy. Dawniej, (ale i obecnie) metodą batiku wytwarzano materiały użytkowe – tkaniny na ubrania, zasłony itd. Obecnie jest to również niezwykle efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się  głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania prac wykonanych tą technologią oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku.

Pracownia Batiku MAMUT stworzona została przez Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz. Zrodziła się z pasji ale również zdrowego i twórczego klimatu panującego wtedy w MDK Przasnysz. Obecnie jest prowadzona również przez niego. Zaczęło się od eksperymentów i prób. Potem zaczęły się pojawiać pierwsze prace, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały w Parku Miejskim podczas Dni Przasnysza 2006. Duży wkład w rozwój pracowni i technologii miała również Milena Stryjewska – uczennica, która uczęszczała na zajęcia od początku istnienia pracowni. Jej prace są teraz niejako wizytówką pracowni.

Przez ok. 8 lat funkcjonowania Pracowni Batiku MAMUT Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu powstało kilkaset batików, w tym wiele scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary (nawet ponad 3m długości). Zdjęcia naszych prac posłużyły jako oprawa graficzna tomiku poezji Grzegorza Walczaka „Sopel słońca”, który wydany został w 2007r. Również w 2007r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Szreńsku zorganizowana została wystawa naszych prac. Batiki wykonane w pracowni „MAMUT” służyły jako oprawa scenograficzna wielu imprez oraz spektakli organizowanych w naszej placówce m.in. spektaklu sobótkowego „Sól życia” pokazywanego podczas Dni Przasnysza 2007 na wyspie Parku Miejskiego, oraz spektaklu jasełkowego „I mieszkało między nami…” pokazywanego w styczniu 2009r. oraz wielu innych. Jeden z batików wykonanych w naszej pracowni podarowany został Burmistrzowi Miasta Przasnysza  podczas inauguracji  I Przasnyskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej i obecnie zdobi jego gabinet. Wiele batików zdobi również naszą placówkę oraz domy prywatnych właścicieli gdyż niektóre prace są wystawiane na sprzedaż podczas imprez przy okazji, których funkcjonuje stoisko MDK. Wiele prac zostało również sprzedanych na aukcjach charytatywnych m.in. podczas finałów WOŚP. Pracownia organizuje również warsztaty i pokazy dla placówek oświaty i kultury (szkoły, przedszkola itd.). m.in. podczas Akcji Lato w Bogatem w 2010, warsztaty dla pracowników Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie w 2012, warsztaty dla dzieci uczęszczających na zajęcia Świetlicy w Olszewcu oraz wiele innych akcji tego typu związanych np. z organizowanymi w MDK akcjami feryjnymi i letnimi. Tradycją stało się również wykonywanie batiku na żywo na stoisku MDK podczas Dni Przasnysza. Podczas tegorocznych Dni Przasnysza tak wykonana praca podarowana została zespołowi BRACIA.

Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Pracowni była organizacja I Przasnyskiego Pleneru Batiku w lipcu 2012r. Wzięło w nim udział kilkunastu artystów z całej Polski a gośćmi honorowymi były Dr Maria Wrońska – Friend – światowej sławy badacz techniki batiku oraz Dr Katarzyna Schmidt – Przewoźna – uznany ekspert od barwienia naturalnego. Plener trwał tydzień, towarzyszyły mu dwie wystawy, wykłady, pokazy filmów dokumentalnych oraz wspaniała, twórcza atmosfera. Mamy nadzieję, że to pierwsze spotkanie tego typu w Przasnyszu nie będzie ostatnim. Ciekawymi efektami pleneru był artykuł w brytyjskim piśmie branżowym BATIK GUILD mówiący o przebiegu imprezy oraz to, że jedna z przasnyskich prac powędrowała do kolekcji Dr Marii Wrońskiej – Friend i jest prezentowana w Australii.

„Muzycy w Batiku” to wystawa ukazująca wielkie postacie różnych gatunków muzyki ale także przede wszystkim pokazująca pracę naszej grupy w mijającym roku szkolnym. Poprzez prace plastyczne prezentująca ludzi tworzących zgrany zespół zarażający wspaniałą atmosferą i pasją do batiku! Zapraszamy do zwiedzania wystawy!

Autorzy prac zamieszczonych (w kolejności):

Wojciech Tyniecki, Weronika Lompert, Joanna Oszak, Weronika Lompert
Joanna Maćkowska i Joanna Maćkowska
Joanna Olszak, Karolina Lompert
3 prace Moniki Załeśkiej, Tomasz Jakubowski
Weronika Lompert

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC


Dział Programów i Promocji – Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments