Przasnyski apel pamięci w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 2019 r., o godz. 17.00, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całym powiecie przasnyskim odezwały się syreny alarmowe. W tym samym czasie na placu pod „pomnikami niepodległości” przy osiedlu wojskowym w Przasnyszu odbył się apel pamięci w hołdzie poległym bohaterom tego bohaterskiego zrywu niepodległościowego oraz dziesiątkom tysięcy ofiar cywilnych zamordowanych przez niemieckiego okupanta.

Po odczytaniu apelu i minucie ciszy, przedstawiciele władz samorządowych oraz służ mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami ojców polskiej niepodległości. Samorząd powiatu przasnyskiego reprezentował starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski, a samorząd miejski – burmistrz Łukasz Chrostowski oraz przewodniczący rady miasta – Wojciech Długokęcki.

Jak co roku, uroczystą oprawę apelu zapewnił Hufiec ZHP im. Janusza Korczaka w Przasnyszu. Większość składu hufca wzięła w tym samym czasie udział w oficjalnych obchodach państwowych w Warszawie na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Druhowie harcmistrzowie i młodzież nie zapomnieli jednak o wystawieniu drużyny na nasze lokalne uroczystości, za co im bardzo dziękujemy.

Apelowi towarzyszyła również asysta honorowa żołnierzy z przasnyskiej jednostki wojskowej.

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 do walki przystąpiło około 40 tysięcy powstańców. Bój o stolicę, planowany na kilka dni, trwał ponad dwa miesiące. Powstanie zakończyło się militarną i polityczną klęską. W wyniku trwających 63 dni walk zginęło 20 tysięcy żołnierzy i 180 tysięcy ludności cywilnej. Warszawa niemal przestała istnieć.

Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments