Przasnyska Kapela Podwórkowa ma już 40 lat!!!

Przasnyska Kapela Podwórkowa jest najstarszym zespołem przasnyskim. Podczas swojej wieloletniej działalności kapela dała niezliczoną ilość występów i koncertów na terenie Mazowsza i kraju. W jej repertuarze można znaleźć zarówno standardy muzyki podwórkowej (kapel warszawskich i lwowskich), jak i utwory własne. Refleksyjne, czasem zabawne teksty, opisujące zwyczaje i tradycje Przasnysza, w połączeniu ze skoczną muzyką, tworzą melodyjne i łatwo wpadająca w ucho przeboje.

Kapela ma w swoim dorobku niezliczoną ilość koncertów i występów na ogólnopolskich festiwalach oraz nagród, w tym prestiżowa nagrodę marszałka województwa mazowieckiego. Wydała też trzy świetne płyty: „Nasze miasto”, „Nasza muzyka” i „Jesteśmy stąd”.

Przasnyska Kapela Podwórkowa powstała z inicjatywy prof. Tadeusza Waśniewskiego, nauczyciela i instruktora muzyki. Inspiracją profesora była Kapela Czerniakowska, a do pierwszego składu Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej 47-letni wówczas pan Waśniewski zwerbował swoich uczniów.

Dzisiejszą Kapelę tworzą: Jan Walerysiak – skrzypce, Tadeusz Waśniewski (junior) – bęben, Marek Karolski – wokal i banjo, Cezary Sosnowski – bas i wokal, Artur Wencław – akordeon, Marek Krupiński – gitara i wokal główny.

Jan Walerysiak gra w Kapeli od 40 lat, a Artur Wencław – od lat 35 lat. Artur Wencław, po odejściu profesora z Kapeli, przejął też obowiązki kierownika zespołu.

W ciągu 40 lat skład Kapeli wielokrotnie się zmieniał. W Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej grali też:
– prof. Tadeusz Waśniewski założyciel kapeli – banjo
– Piotr Szymański – wokal, gitara klasyczna
– Zbigniew Tadrzak – wokal, akordeon,
– Henryk Klimczak – wokal, saksofon,
– śp. Józef Stolarczyk – skrzypce
– śp. Wiesław Dąbrowski – akordeon
– Piotr Szymański – autor tekstów, muzyki, śpiew, gitara
– Michał Zbrzeżny – gitara basowa, śpiew
– Henryk Klimczak- saksofon, śpiew
– Kazimierz Makowski – akordeon
– Jan Kozerawski – bęben
– ks. Wojciech Iwanowski – śpiew, gitara
– Grzegorz Pierściński – gitara basowa
– Maciej Garliński – gitara basowa.

Kapela się starzeje, ale energia zespołu jest wciąż ta sama. Sto lat Kapelo! Graj nam dalej! Z taką samą werwą i przytupem.

Przasnyska Kapela Podwórkowa/UM Przasnysz

Skomentuj artykuł

avatar