Przasnyscy strażacy przeprowadzili pokaz technik ratowania tonących

W związku z trwającymi feriami zimowymi i zagrożeniami jakie niesie sezon zimowy w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018” odbyły się ćwiczenia na akwenie wodnym pokrytym warstwą lodu.  Strażacy z Komendy Powiatowej PSP z Przasnysza wraz z druhami z jednostek OSP z KSRG  w Mchowie i Krzynowłodze Małej przeprowadzili pokaz technik ratowania osób tonących, pod którymi załamał się lód.

Ćwiczenia odbyły się w dniach 18 i 24 stycznia 2018 r. na zbiorniku wodnym w miejscowości Romany Sebory gm. Krzynowłoga Mała. Funkcjonariusze PSP z grupy wodno-nurkowej ubrani w specjalne ubrania przeznaczone do pracy w wodzie przy użyciu sprzętu asekuracyjnego przedstawili symulację zdarzenia, podczas której pękł lód pod ciężarem człowieka i wpadał do wody. Przy użyciu m.in. sań lodowych, koła ratunkowego, drabin nasadkowych, rzutki ratowniczej strażacy doskonalili umiejętności związane z podejmowaniem poszkodowanego z wody, pod którym załamał się lód. Przedsięwzięcie miało na celu przestrzec dzieci i młodzież szkolną przed niebezpieczeństwem zabaw na „dzikich lodowiskach” – zamarzniętych akwenach w związku z trwającymi feriami zimowymi. Bardzo ważne było też przypomnienie i praktyczne zastosowanie procedur ratownictwa medycznego stosowanych przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wychłodzenia i odmrożeń części ciała.

Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań.

W czasie pokazów uczono i przypominano młodzieży szkolnej, jak prawidło zachować się w sytuacji gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód lub sami wpadliśmy do wody. W pokazowych ćwiczeniach uczestniczyła młodzież z Koloni Klubu Jeździeckiego oraz  Kółka artystycznego Szkoły Podstawowej w Grudusku – 28 osób (w tym 24 dzieci).

KPSP Przasnysz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments