Przasnyscy Leśnicy w III Profilaktycznej Grze Miejskiej

  21 maja br. po raz kolejny w Przasnyszu odbyła się III Profilaktyczna Gra Miejska o Puchar Burmistrza Przasnysza. Cel gry to m.in.: zapobieganie patologiom społecznym, przedstawienie alternatywnych do aspołecznych form rozrywki, a także poszerzenie wiedzy uczestników o instytucjach prowadzących działania profilaktyczne na terenie Przasnysza.

Głównym organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu. Do wspólnej zabawy oprócz Nadleśnictwa Przasnysz przyłączyli się Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, Komenda Hufca Przasnysz, MDK, KP Straży Pożarnej, Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna    w Przasnyszu oraz Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu.

Na starcie stanęło 11 drużyn (5 grup młodszych i 6 grup starszych) ponad 120 uczestników. Drużyny otrzymały mapę miasta z zaznaczonymi punktami kontrolnymi gdzie czekało na nich do pokonania szereg zadań przygotowanych przez jednostki jak.: udzielanie pierwszej pomocy, tor przeszkód z użyciem sprzętu gaśniczego, konkurencje w miasteczku ruchu drogowego, konkurencje na orientacje w terenie itp. Drużyny również musiały wykazać się zdolnościami plastycznymi, młodsze grupy rysowały kredą a starsze farbami (graffiti) – logo Profilaktycznej Gry Miejskiej. O wygranej decydowała liczba zdobytych punktów. Za ukończenie gry przyjęto pokonanie całej trasy i dotarcie na czas w wyznaczone miejsce.

Profilaktyczna Gra Miejska dała nam okazję do promocji polskiego leśnictwa. W punkcie patrolowym przy Nadleśnictwie czekały na uczestników zadania praktyczne i teoretyczne. Dzięki przygotowanym zadaniom przez przasnyskich leśników drużyny mogły dowiedzieć się m.in.:  – jak należy zachować się, gdy zobaczysz pożar w lesie? co zrobić w przypadku ukąszenia przez żmije i kleszcze? Grupy patrolowe zmagały się z rozpoznawaniem drzew i roślin chronionych. Zadania sprawnościowe to: nabijanie numeru patrolu (np. 09) na wałkach drewna numeratorem starego typu oraz rzut szyszką do celu. Trzeba przyznać, że drużyny wykazały się dużą znajomością zagadnień o tematyce leśnej.

Zakończenie Gry Miejskiej odbyło się w MDK w Przasnyszu, uświetnione występami wokalnymi młodzieży szkolnej. W kategorii młodszej wygrała 1 Drużyna Harcerska Zawiszacy, a w kategorii starszej Liceum Ekonomiczne – ZSP w Przasnyszu. Na zakończenie każda z drużyn otrzymała pamiątkową tabliczkę, a zwycięzcy Puchary ufundowane przez Burmistrza Miasta Przasnysza.

Do zobaczenia za rok!

tekst: Danuta Szydlik, Ewa Bartoszewska, Nadleśnictwo Przasnysz

zdjęcia:  Łukasz Oleśków, Nadleśnictwo Przasnysz


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments