Przasnyscy KEN-ijczycy na wykładzie uniwersyteckim w Toruniu

W poprzedni piątek uczniowie klasy geograficznej z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu wysłuchali ostatniego w tym roku szkolnym wykładu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Tym razem tematem wykładu były „Problemy demograficzne współczesnego świata”, a został on wygłoszony przez dr Elżbieta Grzelak-Kostulską z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego Wydziału Nauk o Ziemi. Pani Doktor zaprezentowała metodologię badań demograficznych, odnosząc ją do współczesnych problemów, jak i prognozowania przyszłości. Dodajmy, że świat  boryka się za zarówno z eksplozją demograficzną w biedniejszych regionach, jak i ze zjawiskiem starzenia się społeczeństw w regionach bogatszych. W każdym przypadku rodzi to negatywne konsekwencje.

Kolejnym punktem była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach pod Toruniem. Jest to największe obserwatorium astronomiczne w Polsce, dysponujące trzema cennymi przyrządami obserwacyjnymi. Są to: Astrograf Drapera sprowadzony z amerykańskiego Harvard Observatory w 1947 roku., największy optyczny teleskop w Polsce systemu Cassegraina-Schmidta o średnicy obiektywu 90 cm, oraz największy radioteleskop w Europie wschodniej o średnicy 32 metrów.

Dodajmy, że zajęcia prowadzone przez wykładowców Wydziału Nauk o Ziemi są możliwe dzięki podpisaniu stosownej umowy z fundacją PELIKAN.

Źródło LO KEN Przasnysz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments